اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

‌نسخه خطی کتاب «کشف الغمه فی معرفه الائمه» رونمایی شد


به گزارش رسانه خراسان بزرگ، حجت‌الاسلام سید جلال حسینی در مراسم رونمایی کتاب «کشف الغمه فی معرفه الائمه» اظهار کرد: این نسخه نفیس تألیف علی بن عیسی اربلی از مورخان و ادیبان شیعی قرن هفتم هجری، سومین نسخه خطی این کتاب در ایران به لحاظ تاریخ کتابت است که در مرکز نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی افزود: نسخه یاد شده که توسط محمد بن محمد بن حسین حلّی صفار به خط نسخ در ۶۶۰ صفحه و به زبان عربی کتابت شده است، منبع تاریخی با ارزشی در موضوع زندگانی و سیره ائمه معصومین (ع) به شمار می‌رود.

وی اظهار کرد: مؤلف در تألیف این کتاب از منابع معتبر پیشینیان استفاده کرده و با طرح مسائلی همچون ضرورت امامت، تبیین جایگاه آن در جامعه اسلامی، فضائل و مناقب، علت شهادت هر یک از ائمه اطهار، فرزندان و سخنان آن‌ها، نکات مهم تاریخی را برای خوانندگان روشن می‌کند.

حجت الاسلام حسینی گفت: امانت در نقل حدیث، استناد به منابع معتبر تشیع و تسنن، برخورداری از متن استدلالی، رفع شبهات احتمالی، بهره‌گیری از عبارات نغز و لطیف از سایر ویژگی‌های این اثر گران‌سنگ به شمار می‌رود.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا