اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

۹۷۰ چاه غیر مجاز در شهرستان مشهد مسدود شد

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- مدیر امور منابع آب شهرستان مشهد گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۹۷۰ چاه غیر مجاز در محدوده امور منابع آب شهرستان مشهد مسدود شده است.

دکتر محمد برزویی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: امور منابع آب مشهد شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی شهرستان های مشهد، چناران، گلبهار و بینالود (طرقبه و شاندیز)  را زیر پوشش دارد که با انسداد این چاههای غیر مجاز ۲۲ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی شده است.
وی اضافه کرد: بدین منظور ۱۶ دستگاه و ادوات حفاری غیرمجاز چاه آب در محدوده عملکرد امور منابع آب مشهد در سال جاری توقیف و شناسایی شده است این در حالی است که نگهداری و استفاده از دستگاههای حفاری چاه آب بدون داشتن مجوز تخلف محسوب شده و با قاطعیت با آن برخورد خواهد شد.
مدیر امور منابع آب شهرستان مشهد گفت: سال گذشته ۷۳۰ چاه غیر مجاز با صرفه جویی حجم تقریبی ۲۳ میلیون متر مکعب شناسایی و توقیف شده است. 
برزویی افزود: با توجه به اینکه حفر چاههای غیرمجاز صدمات جبران ناپذیری به آبخوان‌های منطقه وارد می‌کند و جلوگیری از حفر چاههای غیرمجاز آب از اولویت‌های طرح ملی “احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی” است امور منابع آب مشهد با حضور مستمر گروههای گشت و بازرسی در منطقه و همکاری دستگاه قضایی با هر گونه تخلف منابع آبی برخورد قاطع انجام خواهد داد.
شمار کنونی چاه‌های غیرمجاز کشاورزی در استان خراسان رضوی بیش از ۶ هزار حلقه برآورد شده است.
تعداد چاه‌های مجاز این استان نیز ۱۶ هزار و ۵۰۰ حلقه است که ۱۰ هزار و ۱۰۰ حلقه از این چاه‌ها در بخش کشاورزی و بقیه در بخش شرب، صنعت و خدمات استفاده می شوند.
استان خراسان رضوی یکی از بحرانی‌ترین منابع آب‌های زیرزمینی کشور را دارد و با کسری یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب منابع آب‌های زیرزمینی آن، میزان افت سطح آب‌های زیرزمینی آن به یک متر رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا