اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

۷۸۰ کیلومتر طرح انتقال آب با لوله در اراضی کشاورزی خراسان رضوی اجرا شد

مشهد-رسانه خراسان بزرگ- رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت:امسال ۷۸۰ کیلومتر طرح انتقال آب با لوله و کانال بتنی با اعتباری معادل ۷۲۵ میلیارد و ۶۴۱ میلیون ریال در اراضی کشاورزی استان اجرا شد.

محمداورانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار افزود: این میزان اجرای طرح انتقال آب با لوله و کانال بتنی از محل اعتبارات سامانه‌های نوین آبیاری سال ۹۸ و بقیه از محل اعتبارات استانی تامین و اجرا شده است.

وی ادامه داد: شهرستانهای بردسکن با  ۹۷ کیلومتر، رشتخوار با  ۸۷ کیلومتر و سبزوار و ششتمد با ۶۱ کیلومتر به ترتیب بیشترین میزان اجرای این طرح را داشته‌اند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت:همچنین از ابتدای امسال تاکنون در  ۱۸۹ هزار و ۸۸۵ هکتار از اراضی کشاورزی استان خراسان رضوی سامانه‌های آبیاری نوین اجرا شده است که شامل آبیاری قطره‌ای، بارانی و کم فشار می‌شود.

هم اکنون هشت میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی آبی در ایران وجود دارد که تاکنون بیش از ۲ میلیون هکتار آن به سامانه نوین آبیاری و آبیاری با لوله مجهز شده است.

بخش کشاورزی استان خراسان رضوی به عنوان یکی از بزرگترین و مهمترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی کشور با برخورداری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های وسیع حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار سطح زیرکشت انواع محصولات زراعی و باغی و بیش از ۱۴میلیون واحد دامی، در مجموع با تولید بیش از هفت میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و آبزیان جایگاه تعیین کننده‌ای در اقتصاد ملی و استانی داشته و نقش مهمی در تامین نیازهای حیاتی جامعه، امنیت غذایی، تامین مواد اولیه موردنیاز صنایع و ایجاد اشتغال ایفا کرده است.

۳۶۳ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی سالانه هشت میلیون تن انواع محصولات باغی، زراعی و دامی تولید می‌کنند. بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا