اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

۷۶ درصد زنان روستایی خراسان رضوی مشکلات قامتی دارند

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- نایب رییس ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی خراسان رضوی گفت: طرح قامت‌سنجی انجام شده بر روی زنان روستایی استان حکایت از آن دارد که حدود ۷۶ درصد بانوان روستایی مشکل افتادگی شانه دارند.

سمیه رضایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ اظهار داشت: طرح قامت‌سنجی زنان روستایی به همت نایب رییسان ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی۳۳ شهرستان استان، در هفته گذشته در حدود ۱۰۰ روستای استان به اجرا درآمد.
وی خاطرنشان کرد: در این طرح بانوان ۲ تا پنج روستای هر شهرستان از نظر وضعیت قامتی مورد سنجش قرار گرفتند.
رضایی اضافه کرد: طبق نتایج این طرح، ۷۶ درصد بانوان روستایی دچار افتادگی شانه، ۶۰ درصد دچار کجی شصت پا، ۳۰ درصد دچار قوس کمر، ۳۵ درصد دارای پای پرانتزی و ۲۷ درصد نیز دچار سایر مشکلات قامتی هستند.
نایب رییس ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی خراسان رضوی افزود: جابه‌جایی وسایل سنگین و انجام کارهای سخت از علل بروز این مشکلات در زنان روستایی است که در مدارس باید این موارد به دختران آموزش داده‌ شود.

سه میلیون و ۱۹۱ هزار  و ۵۲۳ نفر از جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی (معادل ۴۹.۶ درصد) را زنان تشکیل می‌دهند. 

افزون بر یک میلیون و ۷۳۳ هزار نفر از کل جمعیت خراسان رضوی ساکن ۲ هزار و ۵۴۰ روستای این استان هستند. 

بر اساس سرشماری سراسری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ رشد جمعیت شهری نسبت به سرشماری سال ۱۳۹۰ در خراسان رضوی ۱.۵۷ درصد و رشد جمعیت روستایی آن ۶ دهم درصد بود و مجموع رشد جمعیت این استان نیز ۱،۳ درصد ثبت شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا