اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

۵۴ تن فراورده خام دامی غیربهداشتی در خراسان رضوی معدوم شد

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- مدیر کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: ۵۴ تن فراورده خام دامی غیر بهداشتی از ابتدای اجرای طرح تشدید نظارت دامپزشکی استان همزمان با تعطیلات نوروزی، کشف و از ورود آنها به بازار مصرف جلوگیری شده است.

دکتر جواد اعلمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: در قالب کشف این میزان فراورده‌ خام دامی غیر بهداشتی تاکنون ۱۰۰ پرونده قضایی در خراسان رضوی تشکیل شده است و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شده اند.

وی بیان کرد: طرح تشدید نظارت بر تولید و عرضه فرآورده‌های خام دامی دامپزشکی خراسان رضوی از ۱۵ اسفندماه سال گذشته با  فعالیت ۱۱۶ گروه دامپزشکی و ۲۳۲ بازرس و کارشناس آغاز شده است که در این قالب تاکنون افزون بر ۱۱ هزار بازدید از مراکز تولید و عرضه فراورده های خام دامی در استان انجام شده است.

وی ادامه داد: با توجه به ضرورت تامین سلامت و امنیت غذایی زائران و مجاوران بارگاه رضوی، هیچگونه اغماضی در برخورد با متخلفان صورت نمی گیرد، به طوریکه در این مدت تاکنون ۴ مرکز عرضه فرآورده های خام دامی در خراسان رضوی پلمب شده است.

مدیر کل دامپزشکی خراسان رضوی در ادامه گفت: در همین چهارچوب تاکنون ۵۰ هزار قطعه از لاشه‌های طیور کشتارشده  در استان نیز به دلیل غیربهداشتی بودن از چرخه مصرف حذف شده است و همچنین طی این مدت با نظارت دامپزشکی خراسان رضوی بیش از ۱۰ هزار تن گوشت مرغ و سه هزار و ۸۰۰ تن گوشت قرمز تولید و روانه بازار شده است.

اعلمی افزود: با توجه به خطر انتقال بیماری‌های مختلف در اثر عرضه غیر بهداشتی فرآورده‌های خام دامی توسط دستفروشان، با کلیه افرادی که به صورت دست فروش و بدون هویت در حاشیه جاده‌ها، سطح شهر مشهد و به ویژه اطراف حرم رضوی اقدام به عرضه غیرمجاز مواد پروتئینی از قبیل گوشت سفید و قرمز، ماهی، کله پاچه و جگر  می کنند، به طور جدی برخورد خواهد شد.

وی با تاکید بر اهمیت گزارش‌های مردمی در کشف و ضبط موارد غیرمجاز و نیز ارتقای سطح بهداشت عمومی از کلیه شهروندان خواست تا در صورت مشاهده موارد یادشده و یا سایر تخلفات در عرضه فرآورده‌های خام دامی، مراتب را با سامانه ۱۵۱۲ و شبکه های دامپزشکی در شهرستانها اطلاع رسانی کنند.

طرح تشدید نظارت بر تولید و عرضه فراورده های خام دامی از ۱۵ اسفندماه پارسال آغاز شد و تا ۱۵ فروردین ماه سال جدید ادامه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا