اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

۴۰۰ محصول در موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی طراحی شد

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت: این موسسه تاکنون ۴۰۰ محصول هنری طراحی کرده که بخشی از آنها به مرحله تولید نیز رسیده‌اند.

امیرمهدی حکیمی روز دوشنبه در نشست خبری افزود: انگشتر، زیورآلات و قاب فرش بخشی از این آثار تولیدی با محوریت آرایه‌های ادبی رضوی است.

وی ادامه داد: در طراحی و تولیدات توجه جدی به حمایت از تولیدکنندگان حوزه سوغات فرهنگ و هنر و سوغات هنری شهر مشهد داریم و به دنبال این هستیم که تولیدکنندگان و هنرمندان حوزه سوغات در چرخه فعالیت اقتصادی به موفقیت برسند.

مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت: علاوه بر آن با آموزشهای کاربردی و هنرهای تجسمی و صنایع دستی در منطقه خواجه ربیع مشهد سعی می‌کنیم اشتغالزایی و توانمندسازی برای ساکنان حاشیه شهر در این منطقه ایجاد کنیم.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در حکم تولیت آستان قدس رضوی، نگهبانی و مراقبت از گنجینه منحصر به فرد هنر معماری، خطاطی و تزیین بکار رفته در مجموعه بناهای حرم مطهر رضوی را از جمله مواردی برشمردند که باید مورد توجه قرار گیرد و تولیت آستان قدس رضوی نیز نگاه فرهنگی داشته و تمامی اقدامات با پیوست فرهنگی و هنری انجام می‌شود.

حکیمی با اشاره به برخی اقدامات این موسسه در یک سال اخیر ادامه داد: کتاب مکتب هنری رضوی، مجموعه اشعار رضوی ملک الشعرای بهار، ۱۲ داستان کوتاه رضوی، پژوهشی در خصوص مجالس تعزیه رضوی، شاهکارهای هنری در گنجینه زیورآلات و تزیینات حرم مطهر رضوی و گزیده‌ای از عکس‌های حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) از آغاز عکاسی تا پیروزی انقلاب از جمله آثاری است که منتشر شده یا به زودی منتشر می‌شود.

وی گفت: تهیه مستند و سریال “شهر عسل” با حضور بازیگران مشهدی با محتوای شهروندی شهر رضوی و همکاری شهرداری مشهد و برگزاری هفت شب شعر حماسه واژه‌ها از دیگر اقدامات است. این شب شعر با هدف مروری بر چهل سال شعر فارسی پس از نقلاب است که با حضور شاعران مختلف کشور و همچنین به منظور شناسایی استعدادهای جوان برگزار می‌شود و سعی ما بر این است در هر شب شعر شاعران جدید دعوت شوند.

مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی افزود: همچنین آلبوم قوالی و مناقب خوانی‌های رضوی توسط هنرمندان ایران و افغانستان با عنوان “قول و قبول” در دی ماه امسال رونمایی شد و نخستین جشنواره بین‌المللی عکس مزارات هم برگزار گردید که تلاش می‌کنیم این جشنواره به صورت مداوم و ۲ سالانه برگزار شود. در نخستین دوره آن هشت هزار عکس از ۳۳ کشور به دست ما رسید.

وی ادامه داد: برای ایام نوروز هم اجرای تئاتر خیابانی در اطراف حرم مطهر رضوی بویژه خیابان آیت الله طبسی و ایجاد ایستگاههای فرهنگی و پخش مستندهای مختلف در شبکه‌های تلویزیونی را در نظر داریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا