اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

۲۰ درصد ابتلا به اومیکرون مربوط به کودکان است


به گزارش رسانه خراسان بزرگ محمد پهلوان کاشی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه خراسان رضوی در خصوص اطلاع‌رسانی شرایط بیماری کرونا، با بیان این‌که در حال حاضر فوت ناشی از ابتلای کودکان به کرونا نداشته‌ایم، اظهار کرد: تنها راه کنترل کرونا این است که رعایت پروتکل‌ها به بالای ۸۰ برسد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این‌که تعداد بستری‌ها در مقایسه با ترخیصی‌ها بالا رفته است، افزود: بستری امیکرون بالای هزار نفر است که پیش‌بینی می‌کنیم ابتدای اسفند به قله پیک برسیم.

وی با اشاره به این‌که بیماران سرپایی دیروز حدود هزار و ۵۰۰ نفر بوده و افرادی که به مراکز جامع سلامت مراجعه کردند هزار و ۷۰۰ نفر بودند، ادامه داد: اگر قصد داریم با شرایط افزایش فوتی مواجه نشویم، باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

پهلوان با تأکید بر اهمیت واکسیناسیون در پیشگیری از ابتلاء به کرونا، عنوان کرد: افرادی که واکسن نزدند و یا بیماری زمینه‌ای دارند، در معرض ابتلاء به موارد سنگین امیکرون هستند، کسانی که چهار ماه از دز واکسن دوم آن‌ها گذشته نیز در معرض خطر ابتلاء قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این‌که موارد بستری مربوط به امیکرون بیش از هزار نفر است، افزود: در فازبندی انجام شده، تمامی بیمارستان‌ها سهمیه دریافت کردند ولی هرچه جلو برویم بخش‌های بیمارستان‌های دیگر هم بررسی می‌شود، ۲ هزار تخت کووید و ۵۰۰ تخت آی. سی.یو در نظر گرفتیم که ۷۰۰ تخت کووید و ۱۶۷ تخت آی. سی.یو یعنی ۳۰ درصد ظرفیت پر شده است؛ یک ماه آینده ماه سختی خواهیم داشت زیرا پیش‌بینی می‌کنیم ابتدای اسفند به قله پیک برسیم.

وی در خصوص عوارض واکسن آسترازنکا و فوت بر اثر تزریق این واکسن نیز گفت: تمامی واکسن‌ها در دنیا میزانی از عوارض را دارند و این بسیار محدود است و منجر به فوت بسیار نادر است حتی شاید به‌اندازه انگشت یک دست فوتی نداشته است، نمی‌شود فوتی‌ها را کاملاً تأیید کرد، مراحلی دارد و اگر تأیید شود، به مرکز برای تصمیم‌گیری ابلاغ می‌شود.

پهلوان در خصوص محدودیت‌های شرایط قرمز و بازگشایی برخی اماکن گفت: دانشگاه نظرات و پیشنهادات خود را اعلام می‌کند و در ستاد استانی، ملی و شهرستانی بحث معیشت را نیز در نظر می‌گیرند که به شکلی هم معیشت مردم اداره شود و هم سلامت آنان آسیب نبیند، هر دستگاهی طبق رعایت پروتکل هوشمند، مجوز بازگشایی با ظرفیت ۲۰ درصد به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دارد در غیر این صورت پلمب می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که دانشگاه معیارها را اعلام می‌کند اما اجرای آن بسیار اهمیت دارد، افزود: از ابتدای بهمن ماه تا ۱۵ بهمن مجموع فعالیت بهداشت محیط ۱۷ هزار مورد بوده است دو هزار و ۵۰۰ مورد از اماکن تولیدی مواد غذایی به مراجع قضائی معرفی شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: سامانه ۱۹۰ کشوری است و هر کس تخلفی دید می‌تواند اطلاع دهد و بعد از رسیدگی به مردم اطلاع رسانی می‌شود، سه هزار و ۷۹۳ شکایت مردمی از این طریق داشتیم.

وی در خصوص سامانه هوشمند واکسیناسیون نیز با بیان این‌که سامانه کشوری این آمادگی را دارد و اکنون راه آهن برای استفاده به این سامانه متصل است، خاطرنشان کرد: آمار ابتلاء در این پیک زیاد است و چند تن از همکاران و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز به بیماری مبتلا شدند.

پهلوان در خصوص میزان قرنطینه امیکرون اظهار کرد: در صورت نداشتن علائم، باید ۵ روز قرنطینه انجام شود و بعد از علائم هم فرد باید ماسک پزشکی بزند.

وی در خصوص اجرای پروتکل‌های هوشمند ورود و خروج از شهرهای قرمز و نارنجی گفت: در این خصوص تصمیمی گرفته نشده و امید این است که با واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌ها، نیاز به اعمال محدودیت شدید نباشد، در شرایط حاد نیز جلسه فوق‌العاده برای کنترل برگزار می‌شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد: در شرایط فعلی، بر اساس پروتکل‌های بهداشتی و در صورت رعایت پروتکل‌ها، اعتکاف اجرا می‌شود که داشتن کارت واکسن و پی.سی. آر منفی از شروط شرکت در این مراسم است.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا