اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

۱۷ اثر موزه آستان قدس رضوی دارای مُهر ثبت ملی است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- رییس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: ۱۷ اثر از مجموعه آثاری که در موزه‌های آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود، در فهرست آثار تاریخی، فرهنگی ملی به ثبت رسیده است.

به گزارش روز شنبه آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام سیدجلال حسینی افزود: «اسطرلاب مسطح» ساخته شده توسط عبدالحسین عبدالائمه و «اسطرلاب کروی» ساخته شده به تاریخ ۱۰۵۸ هجری قمری از جمله این آثار است.  

۱۷ اثر موزه آستان قدس رضوی دارای مُهر ثبت ملی است

وی ادامه داد:  از دیگر آثار ملی گنجینه‌های مختلف موزه مرکزی آستان قدس رضوی، می‌توان به آثار ثبت شده از گنجینه فرش مانند «صندوق‌پوش زری اطلسی»، «ضریح‌پوش ضریح حضرت رضا(ع)»، «قالی پرده‌ای دورمحرابی»، «قالی افشان شاه عباسی(گلابتون‌دار)» اشاره کرد.

رییس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در خصوص قرآن‌های ثبت ملی گنجینه رضوی نیز گفت: در موزه قرآن گنجینه رضوی نیز تعدادی از آثار ثبت ملی نگهداری می‌شود که قرآن کامل وقفی، به خط “میرعبدالقادر حسینی شیرازی» کتابت شده در قرن ۱۰ وقف شده توسط “همایون اعظم ابراهیم قطب‌شاه” پادشاه کلکنده هند در تاریخ ۹۷۰ هجری قمری و «قرآن کامل مترجم با پنج تفسیر» به زبان فارسی از ملاحسین واعظ کاشفی، از این جمله است.

وی در خصوص آثار منتخب موزه تاریخ حرم نیز افزود: «پنجره فولادی زرکوب» اثری یگانه از هنر فلزگری و زرگری دوره تیموری با کتیبه زرکوب شاهرخ تیموری و  «قفل آویز رمزدار فولادی یازده مگسی» به همراه کلید نمونه از صنعت فولادکاری دوره صفوی با تزیینات زرکوب و استفاده از اشعار فارسی  از دیگر آثار گنجینه تاریخ حرم است که ثبت ملی شده است.

حجت‌الاسلام حسینی ادامه داد: همچنین «قندیل طلای جواهرنشان کتیبه‌دار»، قدیمی‌ترین قندیل به وزن سه کیلوگرم، اهدا شده توسط شاهرخ تیموری به حرم امام رضا(ع) و «محراب کاشی زرین فام»؛  کهن ترین محراب‌های این مکان که در سال ۶۱۲ هجری قمری توسط استادانی از خانواده طاهر کاشانی ساخته شده دیگر آثار ثبت ملی شده این موزه است.

۱۷ اثر موزه آستان قدس رضوی دارای مُهر ثبت ملی است

دیگر آثار ثبت شده در حافظه ملی

رییس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: بقایای پرچم واقعه جهاد اسلامی عشایر عرب خوزستان علیه انگلیس در جنگ جهانی اول، تابلو تعزیه خوانی وقایع روز عاشورا، ۲ جام دوستکامی قلم‌زنی و کتیبه‌دار و منقوش و کتیبه‌دار، سکه دراخم شاپور اول از نمونه سکه‌های نایاب ساسانی، معروف به کلاه‌عقابی که به طور مناسبتی ضرب می‌شده است نیز از دیگر آثار ثبت شده است.

حجت الاسلام حسینی با بیان اینکه پرونده بسیاری از دیگر آثار موزه‌های آستان قدس رضوی نیز در نوبت ثبت ملی قرار دارد، ادامه داد: ثبت ملی آثار تاریخی، مقدمه ثبت در حافظه جهانی یونسکو است و ما بی‌وقفه برای ثبت آثار در حافظه جهانی تلاش می‌کنیم.

وی گفت: همچنین مجموعه ۳۶ نشان و بازوبند پهلوانی جهان پهلوان تختی که توسط وی به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است نیز در تاریخ ۷ دیماه سال جاری در حافظه ملی به ثبت رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا