اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

یک کارشناس: رفع چندگانگی نگارش فارسی نیازمند شیوه واحد نگارشی است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر عرصه رسانه و ادبیات فارسی گفت: روند فزاینده چندگانگی نوشتار فارسی به ویژه در دوره گسترش پرشتاب فضای مجازی و شبکه‌های گسترده اجتماعی، معرفی شیوه‌ای واحد را برای نگارش به خصوص در عرصه خبر، گزارش خبری و مصاحبه، از هر زمان دیگری ضروری‌تر کرده است.

دکتر حسن سلامی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: گفتار و نوشتار رسانه‌های جمعی از دید مردم به عنوان زبان معیار شمرده می‌شود که از آن سرمشق می‌گیرند بنابراین وجود غلط در گفتار و نوشتار رسانه‌ها موجب سرایت واژه‌ها، عبارتها و کتابت غلط به سطح عمومی جامعه می‌شود.

وی ادامه داد: اگر بهترین موضوعهای خبری و گزارشهای مهم روز با عباراتی نادرست و واژه‌های غلط تنظیم شوند، نه تنها به زبان فارسی لطمه وارد می‌شود بلکه ارتباط مناسب و همچنین اثرگذاری مثبت را نیز با مخاطبان برقرار و ایجاد نخواهد کرد.

روزنامه‌نگار دانش‌آموخته فلسفه سیاسی از “دانشگاه سنت ژوزف بیروت” بخش زیادی از اخبار و گزارشهای جاری تارنماها (سایتها)، شبکه‌های اجتماعی، کانالهای تلگرامی و واتساپی، نشریات (روزنامه‌ها و مجله‌ها) ، خبرگزاریها و صدا و سیما را دارای اغلاط محتوایی و نیز ایرادهای آشکار املایی و انشایی دانست.

 وی گفت: بخاطر تأثیر گسترده و نامطلوبی که شیوه نادرست نگارش اخبار در رسانه‌های جمعی بر مردم می‌گذارد، تصمیم گرفته شد کتابی در مورد تعریف خبر، گزارش، مصاحبه، آیین و شیوه‌های درست نگارش فارسی با هدف کاهش غلطهای رایج در متون خبری، نگاشته شود تا در اختیار خبرنگاران، مترجمان، کارشناسان، پژوهشگران، ویراستاران، دبیران، سردبیران و مدیران خبرگزاریها و دیگر رسانه‌های فارسی زبان در ایران قرار گیرد.

معرفی کتاب “آیین نگارش؛ تعریف خبر، مصاحبه و گزارش”

دکتر سلامی در خصوص محتوای کتاب تازه منتشر شده با عنوان ” آیین نگارش؛ تعریف خبر، مصاحبه و گزارش” به دو نکته ضروری اشاره و بیان کرد: نکته نخست اینکه روش نگارش فارسی هیچگاه شکل و صورت یکسان یا واحدی پیدا نکرده و همواره دستخوش تغییرات بوده است.

دکتر سلامی افزود: این چندگانگی در دوران ما به دلیل وجود فضای مجازی و شبکه‌های گسترده اجتماعی روندی فزاینده دارد بنابراین در تدوین این کتاب تلاش شد تا در مورد نکات مورد اختلاف، آن نظری که مقبولیت بیشتری را در میان صاحبنظران، منابع و استادان زبان فارسی دارد مورد تاکید و استناد قرار گیرد تا بتوان شیوه‌ واحدی را در نگارش اخبار، گزارشهای خبری، توصیفی، تحقیقی، میدانی و مصاحبه بکار گرفت.

وی در ادامه به دومین نکته‌ مورد نظر در باب کتابش اشاره و بیان کرد: پس از مقدمه، پیشگفتار و پیش از تدوین و نگارش آیین درستنویسی و یکسان‌نویسی (فصلهای پنجم و ششم) بطور خلاصه تعریف خبر، گزارش، مصاحبه، ارکان آنها و نیز اخلاق خبرنگاری آمده و فصلهای نخست، دوم، سوم و چهارم نیز به همین محورهای مهم اختصاص یافته‌اند .

این استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ نگارش صحیح، بیان فصیح و شیوا در کار خبر را از مهمترین عوامل تأثیرگذاری بر مخاطبان توصیف و بیان کرد: مهمتر از آن ضرورت حفظ زبان و خط فارسی به عنوان رکن اساسی فرهنگ ایران زمین می‌باشد که وظیفه‌ای خطیر بر دوش همگان به ویژه خبرنگاران و اصحاب قلم و اندیشه است.

وی ادامه داد: یکی از وظایف و نیازهای همه مردم به ویژه دست‌اندرکاران و کارکنان رسانه‌های جمعی، آشنایی کامل با اسلوب نگارش و بیان درست واژگان و مفاهیم به صورت مکتوب است بنابراین فعالان عرصه رسانه‌های جمعی که بخش اصلی و اساسی حرفه‌اشان نوشتن است، می‌بایست فن و هنر نویسندگی به خوبی فرا گیرند.

دکتر سلامی علاوه بر سمتهای معاونت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی، عضویت هیات علمی دانشگاههای آزاد اسلامی، خوارزمی، دانشکده  مطالعات جهان دانشگاه تهران و علم و فرهنگ وابسته به جهاد دانشگاهی در طول سالها فعالیت حرفه‌ای خود ریاست دفتر سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (رسانه خراسان بزرگ) در بیروت لبنان، معاونت پژوهش و همچنین ریاست اداره نظارت و ارزشیابی اخبار رسانه خراسان بزرگ را بر عهده داشته است.  

کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای تازه انتشاریافته “آیین نگارش؛ تعریف خبر، مصاحبه و گزارش” شامل مقدمه، پیشگفتار، شش فصل و نتیجه‌گیری توسط نشر آبارون با شمارگان هزار نسخه، پنجمین کتاب از آثار قلمی دکتر حسن سلامی در حوزه رسانه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا