اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

یک موزه و یک مجموعه‌دار جدید در خراسان رضوی مجوز فعالیت گرفتند

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- رییس گروه موزه‌های اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی گفت: اداره‌ کل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی پروانه فعالیت یک موزه و همچنین یک مجموعه (کلکسیون) جدید از آثار تاریخی فرهنگی را در این استان صادر کرد.

محمدرضا پهلوان روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: پروانه راه اندازی موزه هنرهای تجسمی استاد منوچهر اسپهبدی براساس ماده ۲۴ فصل سوم آیین‌نامه مدیریت، ساماندهی، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی و تاریخی منقول، صادر شده است.

وی ادامه داد: همچنین پروانه فعالیت هجدهمین مجموعه آثار تاریخی فرهنگی این استان با عنوان مجموعه اسناد مربوط به عباس‌قلی‌خان مشهد نیز از سوی اداره کل موزه‌های این وزارتخانه صادر شد.

رییس گروه موزه‌های اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با بیان این‌که این پروانه‌ها با اعتبار یک سال صادر شده و قابل تمدید است گفت: مالکان فقط در محدوده اشیای فرهنگی، تاریخی مجاز به فعالیت هستند و در صورت مشاهده تخلف این پروانه‌ها باطل یا به حالت تعلیق در می‌آیند.

وی به فعالیت ۹۸ موزه در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: هم‌اینک ۱۴ درصد از کل موزه‌های فعال کشور در این استان مستقر هستند.

پهلوان افزود: همچنین افزون بر ۱۵ درصد مجموعه‌داران آثار فرهنگی و هنری کشور که مجوز فعالیت از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی دارند متعلق به خراسان رضوی هستند.

وی ادامه داد: خراسان رضوی پس از استان تهران در جایگاه دوم کشور از نظر تعداد موزه ها و در جایگاه اول از نظر مجموعه داران دارای مجوز قرار دارد.

رییس گروه موزه‌های اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: بیشتر موزه‌ها زیرنظر این اداره‌ کل، آستان‌ قدس رضوی، اداره‌ کل محیط‌زیست استان و سایر دستگاه‌ها همچون دانشگاه فردوسی مشهد، سازمان زمین‌شناسی شمال شرق کشور در مشهد، اداره‌ کل اوقاف و امور خیریه استان و نیز بخش خصوصی همانند موزه مازاری تربت حیدریه، موزه بانک ملی و موزه کنسولگری پاکستان، فعالیت می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا