اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

کمبود نیروی متخصص از چالشهای مراکز اقامتی خراسان رضوی است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- رییس هیات‌ مدیره جامعه حرفه‌ای هتل‌داران خراسان رضوی گفت: کمبود نیروی متخصص یکی از چالشهای مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری این استان در تعطیلات نوروزی است.

امیر سزاوار روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: در حال حاضر برای تامین و بکارگیری نیروهای ماهر و متخصص با مشکل مواجه هستیم و علت اصلی آن این است که در دوران شیوع کرونا و تعطیلی واحدهای اقامتی و تاسیسات گردشگری بسیاری از کارکنان آموزش دیده، شاغل و دارای تجربه را از دست دادیم.

وی ادامه داد: این نیروها به دلیل شرایط پیش آمده و با هدف تامین معاش وارد حوزه‌های کاری دیگری شده‌اند و بسیاری از آنها با رفع محدودیتها و فعالیت دوباره واحدهای اقامتی و تاسیسات گردشگری به حوزه تخصصی کار خود یعنی تاسیسات گردشگری بازنگشته اند.

رییس هیات‌ مدیره جامعه حرفه‌ای هتل‌داران خراسان رضوی گفت: واحدهای اقامتی و تاسیسات گردشگری از این وضعیت متضرر شده‌اند و هم اکنون شاهد کمبود نیروی متخصص و باتجربه‌ هستیم.

وی با تاکید بر اهمیت تجربه، آموزش و تخصص افراد شاغل در عرصه گردشگری بخصوص صنعت هتلداری و حوزه اقامت افزود: در حال حاضر تمامی تاسیسات گردشگری در بخشهای مختلف اقامتی، دفاتر خدمات مسافرتی و واحدهای پذیرایی در حال تامین نیرو هستند.

سزاوار ادامه داد: وضعیت به گونه‌ای است که نمی توان آمار روشن و دقیق از کمبود نیرو در این حوزه اعلام کرد ولی در پایان تعطیلات و گذر از تعطیلات نوروزی می‌توان آمار قطعی در این زمینه ارائه داد.

وی گفت: تا قبل از شیوع کرونا بیش از ۱۱ هزار نفر شامل ۹ هزار نفر به صورت مستقیم و ۲ هزار نفر به صورت غیرمستقیم در حوزه هتلداری خراسان رضوی شاغل بودند که تاکنون بیش از ۶ هزار نفر آنها به کار خود بازگشته‌اند.

رییس هیات‌ مدیره جامعه حرفه‌ای هتل‌داران خراسان رضوی افزود: در آغاز تعطیلات نوروزی بیش از ۲۲۰ هتل یک تا پنج ستاره در مشهد میزبان مسافران نوروزی خواهند بود که این تعداد بیش از ۹۰ درصد هتلهای استان هستند.

وی ادامه داد: هتلها برای خدمت به مسافران از هر جهت آمادگی دارند اما افزایش هزینه‌های سفر و تورم امکان سفر را برای بخشی از مردم مشکل‌ کرده و “سفر” را از سبد خانوار بیرون رانده است.

سزاوار گفت: همه چیز برای میزبانی از مسافران و زائران نوروزی در مشهد فراهم است اما باید دید استقبال مردم از سفرهای نوروزی چگونه خواهد بود.

خراسان رضوی با برخورداری از بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ واحد تاسیسات گردشگری رتبه نخست کشور را در این زمینه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا