اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

کشت نشای خربزه و هندوانه در تایباد آغاز شد

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- مدیر جهاد کشاورزی تایباد گفت: کشت نشای خربزه و هندوانه در سطح ۴۵ هزار هکتار از گلخانه‌های تایباد واقع در شرق خراسان رضوی آغاز شد.

جواد اعتضادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: تولید ۳۲ میلیون نشاء در سال زراعی جاری در شهرستان تایباد پیش‌بینی شده است که حدود ۳۰ میلیون از این نشا برای انتقال به اراضی خربزه و هندوانه شهرستان تایباد و باقیمانده آن به سایر شهرستانهای همجوار ارسال می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی تایباد با بیان اینکه این شهرستان به عنوان قطب تولید خربزه و هندوانه در سطح استان محسوب می شود، گفت: امسال هندوانه در ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار و خربزه در  پنج هزار و ۴۰۰ هکتار از کشتزارهای مستعد تایباد کشت می شود.

اعتضادی افزود: در قالب کشت نشا محصولات جالیزی در تایباد، ۱۵۰ نفر به صورت مستقیم در گلخانه های این محصولات مشغول به کار شده اند.

وی ادامه داد: فصل انتقال نشا به مزارع خربزه و هندوانه از اوایل اردیبهشت ماه هر سال آغاز شده و تا خرداد ماه  ادامه دارد.

وی با بیان اینکه کشت خربزه و هندوانه به روش نشا نقش بسزایی در صرفه جویی منابع آبی دارد، اظهار کرد: هم اکنون  ۶۰ درصد مزارع جالیز تایباد به روش نشا و ۱۰۰ درصد مزارع  به روش “مالچ پلاستیک” کشت می شود.

سال گذشته در شهرستان تایباد ۸۱ هزار تن خربزه و ۵۵ هزار تن هندوانه تولید و روانه بازارهای مصرف سراسر کشور شد.

تایباد ۴۵ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی دارد و سالانه ۳۰ نوع محصول زراعی و ۲۵ نوع محصول باغی در این شهرستان تولید می شود.

۸۵ درصد جمعیت این شهرستان در بخش کشاورزی فعالیت دارند.

شهرستان ۱۳۸ هزار نفری تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا