اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

کاهش قیمت کالاها با درج قیمت تولید کننده


به گزارش رسانه خراسان بزرگ، امین‌حسین رحیمی در کارگروه تنظیم بازار و کمیته اقدام مشترک خراسان رضوی با بیان این‌که با ثبت قیمت تولید کننده بر روی محصول قیمت بسیاری از کالاها کاهش خواهد یافت، اظهار کرد: پیش از این قیمت مصرف کننده بر روی کالا درج می‌شد اما زین پس قیمت تولید کننده بر روی کالا درج می‌شود و ملاک مالیات نیز قرار می‌گیرد.

وی، مهم‌ترین کارکرد این کار جلوگیری از درج قیمت‌های غیر واقعی بر روی کالا بیان کرد و ادامه داد: پیش از این فروشندگان بزرگ با تولیدکنندگان توافق می‌کردند و قیمت کالا به‌صورت غیر واقعی درج می‌شد و فروشندگان نیز با تخفیف زیاد کالا را عرضه می‌کردند که همان تخفیف آن‌ها هم قیمت زیاد حساب می‌شد.

وزیر دادگستری با بیان این‌که درج قیمت تولید کننده روی کالا مانع توافق فروشندگان بزرگ و تولیدکنندگان برای درج قیمت غیرواقعی می‌شود، اضافه کرد: با ثبت قیمت تولید کننده بر روی کالا، بسیاری از کالاها ارزان‌تر از قیمت فعلی خواهد بود.

وی افزود: سامانه‌ای برای شکایت مردم در این خصوص طراحی و راه‌اندازی می‌شود تا نیاز به مراجعه حضوری نباشد.

رحیمی با بیان این‌که درج نکردن قیمت توسط تولید کننده و فروش با بیش از ۳۰ درصد سود، تخلف است و با این تخلفات برخورد جدی می‌شود، خاطرنشان کرد: ستاد تنظیم بازار و کمیته اقدام مشترک، نظارت بر خرده‌فروشان را به خود اصناف، اتاق اصناف و اتحادیه‌ها سپرده شود و نظارت جهاد کشاورزی، بسیج اصناف و وزارت صنعت باید پیش از خرده‌فروشی انجام شود.

وی با بیان این‌که قبول داریم میزان جریمه تخلفات بازدارنده نیست، گفت: اخیرأ جریمه‌های تخلفات صنفی را با شاخص‌های تورم به روز کرده‌ایم که بعد از طی مراحل نهایی، منتشر می‌شود.

وزیر دادگستری با بیان این‌که گران‌فروشی زمانی رخ می‌دهد که قیمت‌گذاری بر اساس ضوابط و انصاف انجام نمی‌شود، متذکر شد: باید برای پیشگیری از وقوع تخلف تلاش کنیم.

وی بیان کرد: از آغاز دولت سیزدهم تلاش برای این بوده که اقدامات تأثیرگذاری در تنظیم بازار و و معیشت مردم انجام شود و در این زمینه، مدیریت و تنظیم بازار یکی از دغدغه‌ها است.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا