اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

کاهش فشار هزینه‌های شهری بر مردم در بودجه ۱۴۰۱ خراسان رضوی ضروری است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- رییس شورای اسلامی استان خراسان رضوی خطاب به نمایندگان شهرستان‌های استان خراسان رضوی گفت: بودجه سال ۱۴۰۱ در استان باید به‌ نحوی تدوین شود که فشار هزینه‌های مدیریت شهری بر مردم کاهش پیدا کند.

سید مومن حسینی روز پنجشنبه در چهارمین جلسه اجلاس رسمی دوره ششم شورای اسلامی خراسان رضوی افزود: کارشناسان شهرداری و شهرداری‌ها می بایست فرصت‌های قانونی که در بودجه سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی‌شده است را احصا کنند و به‌دنبال جذب وصول آن‌ها حرکت کنند تا بتوانند هزینه‌های مدیریت شهری خودشان را از دوش مردم بردارند.

وی بیان کرد:  تدوین بودجه سال ۱۴۰۱ از سوی شهرداریها و دهیاریها باید منطبق بر سیاست‌های دولت و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مربوطه باشد.

وی فروش اموال مازاد در شهرداریها را یکی از راههای اجرای پروژه های شهری عنوان کرد و ادامه داد: شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان خراسان رضوی اغلب دارای اموال مازاد که این اموال هزینه‌بر هستند، بنابراین فروش اموال مازاد با هدف استفاده بهینه در اجرای پروژه ها باید در سیاست‌گذاری شوراهای اسلامی شهرها و روستاها مد نظر قرار گیرد.

رییس شورای اسلامی استان خراسان رضوی اظهار داشت:  دولت امسال بیش‌ از ۸۰ هزار میلیارد ریال برای حوزه حمل‌ و نقل اعتبار پیش‌بینی کرده بود، اما شهرداری‌های متوسط به پایین و کوچک نتوانستند از این فرصت استفاده کنند، بنابراین کلانشهرها این اعتبارات را از آن خود کردند.

حسینی با تاکید بر اینکه در تدوین بودجه سال جدید توجه به مناطق محروم مدنظر باشد، ادامه داد: اگر می خواهیم به عدالت اجتماعی نزدیک شویم  و تبعیض ها برداشته شود، باید طوری سیاست‌گذاری کرد تا بتوانیم پروژه‌های بیشتری را در مناطق محروم اجرا کنیم.

وی افزود: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باید تلاش کنند از ظرفیت های استان خراسان رضوی از کویر گرفته تا مناطق خوش‌ آب‌و هوا، دره‌ها، جنگل‌ها، رودخانه‌ها، امام‌زاده‌ها و مکان‌های میراثی و غیره استفاده کنند و آن را به یک فرصت برای سرمایه‌گذاری تبدیل کنند.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم در شهرها و روستای خودمان فرصت‌های سرمایه‌گذاری را ایجاد کرده و زمینه سرمایه‌گذاری را تسهیل کنیم، قطعا هزینه‌های شهرداری به‌ دور از این‌که فشاری بر مردم و هم‌وطنان بیاورد قابل استحصال است.

حسینی همچنین گفت: مباحث زیست‌محیطی امروز به یک تهدید تبدیل شده‌ است، درحالی‌که در شهرهای دارای حداقل ۱۰۰ هزار نفر به بالا موضوعی مانند زباله می‌تواند به یک فرصت برای درآمد تبدیل شود؛ بنابراین اگر چند شهر هم‌جوار کنار یکدیگر جمع بشوند، می‌توانند زباله های خود را تبدیل به یک سرمایه عظیم کنند.

در این جلسه پیش‌نویس متن “تفاهمنامه میراث” در خصوص همکاری بین شورای اسلامی استان خراسان رضوی و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی به تصویب و امضا رسید.

این تفاهمنامه با هدف مدیریت واحد و هماهنگ هسته فرهنگی و با ارزش شهری و روستایی در خراسان رضوی، شناسایی، احیا و بهره برداری از بناهای واجد ارزش فرهنگی و تاریخی در سطح استان، ساماندهی و تغییر کاربری خانه های تاریخی و واجد ارزش در سطح استان و نیز هماهنگی بین دستگاهی بین مدیریت شهری و میراث در خصوص ارائه خدمات گردشگری در سطح استان به امضا رسید.

همچنین در این جلسه بودجه سال ۱۴۰۱ شورای اسلامی استان خراسان رضوی با اعتبار بیش از  ۲۷ میلیارد ریال به تصویب رسید.

همچنین در این جلسه تقویم زمانبندی جلسات شورای اسلامی استان خراسان رضوی در سال ۱۴۰۱ به تصویب رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا