اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

چهره‌های مشهور خراسان رضوی سفیر مقابله با اعتیاد می‌شوند

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- دبیر کمیته فرهنگی پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: چهره‌های مشهور و سرشناس استان از جمله هنرمندان، ورزشکاران، استادان دانشگاه، نخبگان و کنشگران اجتماعی به عنوان سفیران پیشگیری از اعتیاد، در امر مقابله با این بلای خانمان‌سوز در جامعه مشارکت داده می‌شوند.

محسن نظری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: دولت به‌تنهایی قادر به حل معضل اعتیاد نیست و ضروری است علاوه بر چهره های سرشناس، گروههای مرجعی چون روحانیان، امامان جمعه و فعالان رسانه ای نیز حساس شده و به کمک این ستاد بیایند.

وی ادامه داد: برای مهار این آسیب اجتماعی، در نظر است پس از شناسایی افراد تاثیرگذار و دارای پایگاه اجتماعی در سطوح مختلف جامعه، این افراد به عنوان سفیران پیشگیری از اعتیاد به جامعه معرفی شده و شرایطی فراهم شود که آنان بتوانند از ظرفیت‌ رسانه و تریبونی که در اختیار دارند به منظور آگاه سازی مردم از تبعات منفی اعتیاد استفاده کنند.

نظری گفت: در مرحله اجرایی این پویش نیز از ادارات کل ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی استان درخواست کرده ایم تا هنرمندان، قهرمانان و ورزشکاران مدال آور ملی و بین المللی و افراد تاثیرگذار استان را، که دارای جایگاه مردمی هستند، معرفی کنند و همچنین از ظرفیت دینی و جامعه روحانیان و امامان جمعه و جماعات سرشناس و معروف در این مسیر استفاده شود.

وی افزود: علاوه بر ضرورت سرمایه‌گذاری برای کاستن از دامنه تقاضا و جلوگیری از رسوخ مصرف مواد به دیگر لایه‌های جامعه، نیازمند مشارکتی همه جانبه و همگانی هستیم که در این میان چهره‌های سرشناس و گروه های مرجع باید از ظرفیت کم نظیر خود استفاده کنند تا در این مسیر رویکرد اجتماعی به موج اجتماعی و سپس این موج اجتماعی به شبکه وسیع اجتماعی تبدیل شود.

دبیر کمیته فرهنگی پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: لازم است با تلاش دستگاه‌های اجرایی مرتبط، تشکل‌های مردم نهاد، فعالان حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی و سایر اقشار تأثیرگذار برای مبارزه با اعتیاد جریان سازی شود که پویش مردمی “هر ایرانی یک سفیر پیشگیری از اعتیاد” نیز در همین راستا و با هدف استفاده از ظرفیت افراد تاثیرگذار جامعه برای حساس کردن و آگاه سازی جامعه از تبعات منفی اعتیاد در خراسان رضوی آغاز شده است.

وی افزود: رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی در هدایت پویش‌های پیشگیری از اعتیاد بر عهده دارند، چرا که رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی با کارکردها و ویژگی‌های خاص خود می توانند با شکل‌دهی به پویش‌های مردمی، نقش مهمی در پیشگیری از اعتیاد ایفا کنند.

نظری ادامه داد: در همین چهارچوب از استادان دانشگاه، انتظار داریم با استفاده از ظرفیت نخبگانی خود، علاوه بر علم آموزی، دانشجویان را با مهارت های زندگی و اجتماعی آشنا کنند و تاب آوری آنها را در برابر آسیبهایی چون اعتیاد بالا ببرند تا آنان بعد از دانش آموختگی و ورود به عرصه جامعه، در برابر بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد ایمن باشند.

بر اساس آمارهای رسمی میزان شیوع مصرف مواد مخدر در کشور ۵.۴ درصد و در خراسان رضوی ۲.۷ درصد است که از این نظر این استان رتبه هجدهم کشور را دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا