اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

پیشکسوت تئاتر خراسان رضوی: نمایش، هنوز هم برای مردم ارزشمند و دیدنی است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ – پیشکسوت تئاتر خراسان رضوی گفت:تئاتر مشهد پارسال شرایط مناسبی برای فعالیت نداشت و فعالیت هنرمندان این شهر در سایه کرونا به چشم و نگاه مشتاقان نیامد ولی استقبال از همان اجراهای معدود نشان داد که هنوز نمایش برای مردم ارزشمند و دیدنی است.

حمید رضا سهیلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ به مناسبت هفتم فروردین و روز هنرهای نمایشی افزود: اگر نمایشی بر صحنه باشد بالاخره می‌تواند تعدادی تماشاگر را به سالنهای نمایش بکشاند.

وی ادامه داد: مشکل اصلی در دوران کرونا پشتیبانی از هنرمندان بیکار مانده بود و هنرمندانی برای گذران روزگار به کارهای دیگری از رانندگی اسنپ گرفته تا ساخت فیلم و تکه های نمایشی در فضای اینستاگرامی روی آوردند.

این کارشناس نمایش گفت: کار هنرمند تئاتر، اجرای نمایش بر روی صحنه است و تعطیلی ۲ سالن اصلی تئاتر شهر و بهار به خاطر مسایل آیین نامه ای، مشکل دیگر هنرمندان تئاتری این شهر بود که هیچ ربطی به کرونا نداشت و می شد با مدیریتی به نفع تئاتر آن را رفع کرد اما از آنجا که شاید برای برخی ها نبود تئاتر بهتر از بود آن است، کسی برای حل این ۲ مشکل اقدامی نکرد.

سهیلی افزود: مدیریت جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی این قفل را برای یک نمایش مناسبتی گشود که استمرار آن نیاز است، به هر حال هنرمندان تئاتر مشهد حمایت بیشتری در این زمینه می‌خواهند چون مهمترین ابزار کار آنها سالن اجراست.

وی ادامه داد:چشم امید این هنرمندان به افتتاح سالن بزرگ تئاتر شهر در بلوار فکوری مشهد بود که قرار بود در اردیبهشت سال ۱۴۰۰ افتتاح شود و راه اندازی و فعالیت این مجموعه همچنان در پرده ای از ابهام قرار دارد و شایعه های مبنی بر تغییر کاربری آن هم خاطر هنرمندان را آزرده است که البته شهرداری و شورای شهر مشهد تاکید کرده اند چنین چیزی واقعیت ندارد ولی کار این مجتمع همچنان به سرانجام نرسیده است و هنوز هم مشخص نیست که چه زمانی قرار است افتتاح شود.

این فعال عرصه نمایش گفت: از اتفاقات هنری سال گذشته تغییر شورای نظارت بر نمایش مشهد بود که پس از سالها رخ داد و افراد جوانتری به شورای جدید معرفی شدند ولی هنوز برای نظر دادن درباره کارآمدی آنان باید منتظر ماند و دید آیا این تغییر به نفع تئاتر بوده است یا خیر اما امید می رود که شورا همچنان مدافع حق و حقوق هنرمندان باشد و نظارت بر نمایش نه با نگاه نظارتی و حذفی بلکه حمایتی و هدایتی صورت بگیرد.

سهیلی افزود: یکی از قسمتهایی که با حمایت خود می‌تواند در چرخه تولید و اجرای نمایش در هر شهری کمک کننده باشد شهرداری آن شهر است و به یاد داریم که با یک حمایت تبلیغاتی و اختصاص چند بیلبورد در سطح شهر به تبلیغ تئاترهای روی صحنه چه کمک خوبی به حضور تماشاگر بیشتر در سالنهای تئاتر شد.

وی اضافه کرد: تصویب خرید بلیت ۳۰ یا ۵۰ درصدی سالنهای تئاتری توسط شورای شهر هم می‌توانست کمک شایانی به هنرمندان کند که متاسفانه درحد همان مصوبه باقی ماند و به اجرا در نیامد در حالی که هم می‌توانست تئاتر را از رکود نجات بخشد و  هم با خرید و اهدای بلیت به خانواده ها تماشاگران بیشتری را با تئاتر آشنا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا