اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

پلاسمای خونی مازاد در خراسان رضوی به آلمان صادر می‌شود


به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا مجدی ظهر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن جلسات اداره کل انتقال خون اظهار کرد: پلاسمای خونی مازاد در استان جهت تامین داروهای خاص به آلمان صادر می‌شود و ضمن قرارداد کشوری در عوض تامین دارو و با مواد اولیه دارویی انجام می‌شود.

سرپرست اداره کل انتقال خون خراسان رضوی در ادامه بیان کرد: در سال گذشته حدود ۱۷۹ هزار مراجعه کننده داشتیم که از این تعداد بیش از ۱۴۲ هزار خونگیری انجام که نسبت به سال ۹۹ افزایش ۱۳ درصدی داشته است.

وی همچنین گفت: در تلاش هستیم که مجمع خیرین اهدای خون را در خراسان رضوی فعال کنیم تا وضعیت سبز ذخایر خونی را تداوم دهیم.

مجدی افزود: خوشبختانه از اسفند ماه از وضعیت سبز ذخایر خونی خارج نشدیم چرا که در صورت وضعیت قرمز بودن ذخایر خونی عمل‌های جراحی با تاخیر انجام می‌شود.

سرپرست اداره کل انتقال خون خراسان رضوی اظهار کرد: در مشهد بانوان اهداکننده خون نسبت به میزان کشوری از افزایش نیم درصدی برخوردار هستند به طوریکه بانوان در این شهر۵/۵ درصد امسال اهدای خون داشتند که میزان مشارکت بانوان در سطح کشور در امر اهدای خون ۵ درصد بوده است.

وی بیان کرد: جمعیت جوان و بانوان از جمله قشرهای هستند که در اهدای خون مشارکت کمتری دارند.

مجدی افزود: ترغیب مردمی به اهدای خون هدف اصلی و حیاتی ما در انتقال خون است که علاوه بر اهدای خون فرآورده‌های خونی مانند گلبول قرمز فشرده، پلاسما و پلاکت استفاده می‌شود.

سرپرست اداره کل انتقال خون خراسان رضوی گفت: اهدای خون علاوه بر اینکه در کاهش استرس و سرطان و فشار خون موثر است در مراکز درمانی، اعمال جراحی، زایمان و بیماران سرطانی و سایر موارد دیگر استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: هر لحظه ممکن است نقش اهداکننده خون و مصرف کننده عوض شود و اهدای خون مسئولیت اجتماعی و وظیفه اجتماعی در هر جامعه‌ای است مشارکت در امر سلامت جامعه‌ای است که خود فرد، عضو آن هستند.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا