اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

پارک ملی تندوره در خراسان رضوی بهترین زیستگاه پنج گربه‌سان کشور است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نقشه خاص پارک ملی تندوره باعث استقرار پوشش جانوری و گیاهی متنوعی در این نقطه جغرافیایی شده و به جرات می توان اذعان کرد که تندوره از بهترین پارک های ملی کشور است و وجود پنج گربه سان مناطق ایران در این مجموعه شاهدی بر این مدعاست.

اداره‌کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی روز دوشنبه به نقل از حسن اکبری در جریان بازدید از پارک ملی تندوره شهرستان درگز گزارش داد: این پارک ملی بهترین زیستگاه  پلنگ ایرانی در سطح کشور محسوب می‌شود که در کنار آن خالص‌ترین گونه قوچ و میش اوریال نیز زیست می‌کنند. 

وی ادامه داد: اساسی‌ترین مشکل کنونی این پارک کمبود منابع آبی برای حیات وحش موجود در پارک است که بطور قطع حمایتهای لازم برای جبران این مهم از سوی سازمان حفاظت محیط زیست در راستای حفظ این گنجینه بی نظیر الهی به عمل خواهد آمد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: باید با برگزاری دوره های آموزش های محیط زیستی به سمت و سوی توانمندسازی جوامع محلی حرکت کنیم و مشارکت و تعامل با جوامع محلی بایستی مد نظر قرار گرفته و با شناسایی ظرفیتهای موجود، برای حفاظت، حراست و بهره برداری پایدار مناطق حرکت کنیم.

وی افزود: با استفاده از ظرفیت دانشگاهها، چالش‌های محیط زیست استان از طریق انجام طرحهای مطالعاتی و پژوهشی، با همراهی و همفکری دانشگاه‌ها انجام می‌شود تا بتوان با ایجاد راهکارهای علمی به منظور رفع مشکلات زیست محیطی قدمهای محکم‌تر و بهتری برداشت.

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز گفت: طی سفری یک روزه معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور از پارک ملی تندوره درگز بازدید و بخشی از محدوده زیستگاهی پارک مورد پایش این مقام مسوول قرار گرفت.

مهدی الله‌پور با اشاره به اینکه پارک ملی تندوره تنها پارک ملی خراسان رضوی و از زیست بومهای شاخص و پویای کشور است افزود غنای اکولوژیکی و تنوع زیستی بی نظیر و ارزشمند پارک ملی تندوره درگز، کم آبی و خشکسالی و چالشهای منطقه ایجاب می کند نگاه ویژه‌ای به این منطقه شود و به طور قطع پیگیریهای لازم برای ارتقای سطح کمی و کیفی پارک ملی تندوره از طریق اداره کل انجام خواهد پذیرفت.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با حضور در اداره‌کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نشستی با کارشناسان و کارکنان ادارات محیط زیست طبیعی، نظارت برحیات وحش، یگان حفاظت و اداره حقوقی این استان برگزار کرد. 

گزارشهایی در خصوص عملکرد بخش محیط طبیعی حوزه خراسان رضوی اعم از مدیریت مناطق چهارگانه، حیات وحش استان و تعارضات موجود، تجهیزات، امکانات و زیرساختهای مناطق تحت مدیریت و وضعیت محیط‌بانان، مدیریت کانونهای ریزگرد، احیای تالابها، مدیریت بانک ژن، وضعیت زیستگاهی، و همچنین گزارشهایی در خصوص وضعیت معادن، چالشها و مشکلات، منابع آبی، سرشماری حیات وحش و نحوه انجام آن نیز در این نشست ارائه شدند. 

همچنین وضعیت گربه سانان و نحوه پایش و مشاهدات آنها در خراسان رضوی و نحوه رسیدگی به پرونده های شکار و صید از دیگر مواردی بود که توسط رؤسای ادارات و نیز کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان در این نشست مطرح شد.

در پایان نیز معاون سازمان محیط زیست کشور از بانک ژن و همچنین موزه حیات وحش اداره کل بازدید کرد و ضمن ابراز خرسندی از اقدامات صورت گرفته در استان در بخش بانک ژن گفت: تشخیص هویت گونه‌ها، تعیین جنسیت آنها، وجود بانک جامع، وجود بافت‌های متنوع جانوری جزء شاخص‌ترین و منحصر به فردترین اقدامات اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در حوزه بانک ژن، در کشور است.

پارک ملی ۷۳ هزار و ۴۳۵ هکتاری “تندوره” به عنوان یکی از بهترین زیستگاههای وحوش در ایران به ویژه “قوچ و میش اوریال” در محدوده شهرستان درگز قرار دارد. پنج گونه از هفت‌ گونه گربه‌سانان ایران یعنی “پلنگ ایرانی، گربه جنگلی، گربه دشتی، گربه پالاس و سیاه‌گوش اورآسیا” در همین منطقه از درگز زیست می‌کنند.

درگز در ۲۶۴ کیلومتری شمال غرب مشهد واقع است. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا