اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

پارک علم و فناوری خراسان تنها پارک دارای شرایط برتر در کشور است

مشهد-رسانه خراسان بزرگ- رییس پارک علم و فناوری خراسان گفت: این مجموعه با ۳۷۰ شرکت فناور و دانش بنیان تنها پارک دارای شرایط پارک برتر در میان ۴۹ پارک علم و فناوری کشور شده است.

رضا قنبری روز سه شنبه در نشستی خبری در مشهد افزود:پارک علم و فناوری خراسان یکی از مجموعه های موفق در این زمینه بوده است که سه سال پیاپی به عنوان فناور برتر کشوری از این استان و مجموعه انتخاب شده است.

وی ادامه داد:در حال حاضر یک درصد تولید ناخالص داخلی از محل اقتصاد دانش بنیان است در حالی که با تاکید مقام معظم رهبری این میزان باید به پنج درصد برسد و برای رسیدن به این هدف باید به فرهنگ نوآوری و حوزه شرکتهای دانش بنیان توجه ویژه داشت.

 رییس پارک علم و فناوری خراسان گفت: توجه فزاینده و اهمیت دادن به این بخش موجب شده شمار شرکتهای دانش بنیان در کشور از ۵۰ شرکت در سال ۹۲ هم اکنون به ۶ هزار و ۵۰۰ مورد افزایش یابد.

قنبری افزود:هم اکنون جوانان توانمند ایران قادر به طراحی محصولات و تجهیزات هستند و این به معنای صاحب صنعت بودن است و ارزشمندی و جایگاه صاحب صنعت بودن بسیار بالاست.

فناور برگزیده کشوری در بیست و دومین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشوری نیز در این نشست گفت: امید و اعتماد به نفس مهمترین نیاز جوانان امروز این مرز و بوم است و باید برای امیددادن به جوانان بیشتر تلاش کرد

دکتر انوشیروان فرشیدیان‌فر افزود: مجموعه ما دارای ۳۵۰ پرسنل است که در ۲ واحد مهندسی و تحقیق توسعه اقدام به تولید و طراحی تجهیزات مورد نیاز در حوزه آب، انرژی و پتروشیمی می‌ کند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در زمینه تولید مبدل حرارتی صفحه ای این شرکت تامین کننده ۸۰ درصد نیاز داخلی کشور در ۲ بخش خانگی و صنعتی است و این به معنای ظرفیت بالای موجود در این بخش است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: محصولات طراحی و تولید شده در این مجموعه بین ۳۰ تا ۵۰ درصد در مقابل نمونه‌های خارجی صرفه جویی ارزی برای کشور در بر دارد.

فرشیدیان فر با بیان این که فاصله صنعت و دانشگاه در کشور ما بسیار زیاد است هر چند اخیرا برای کم شدن این فاصله تلاش شده است افزود: ظرفیتهای علمی در کشور ما بسیار بالاست و البته نیاز کشور در حوزه صنعت نیز به مراتب فراوان است اما علم موجود می تواند تامین کننده نیاز صنعت هم در بخش تولید و هم در بخش طراحی باشد.

وی اضافه کرد: امروز برای تامین نیاز صنعت باید کارها و تولیدات با فناوری بالا انجام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا