اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

ویروس کرونا از راه خون منتقل نمی‌شود

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: باور غلط انتقال کرونا از طریق اهدای خون یکی از علل کاهش ذخایر خونی در استان است و حال آنکه این ویروس از راه خون قابلیت انتقال ندارد.

دکتر حمیدرضا اسلامی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: بیماری کووید ۱۹ یا همان کرونا از طریق اهدای خون به افراد منتقل نمی‌شود و متاسفانه یک تصور غلط در بین عده‌ای از مردم به وجود آمده است که این ویروس از این طریق قابلیت انتشار دارد.
وی بیان کرد: از سوی دیگر ذخایر خونی با توجه به کاهش میزان مراجعه مردمی به پایگاه‌های اهدای خون در ایام سرد سال، ناپایدار است، لذا برای امکان ثبات ذخایر استان و تداوم پاسخگویی به نیاز روزافزون مراکز درمانی، از واجدان شرایط با هر گروه خونی دعوت می‌شود در روزهای آتی به پایگاه‌های اهدای خون استان مراجعه کنند.
وی خاطرنشان کرد: هر ساله با سرد شدن هوا و در ۲ سال اخیر با وجود بحران کرونا، میزان مراجعه مردمی به منظور اهدای خون در این ایام کاهش یافته است که باید با مشارکت همیشگی مردمی در زمان نیاز این مهم جبران گردد.
دکتر اسلامی از کلیه واجدان شرایط اهدای خون برای پاسخگویی به نیاز همه گروههای خونی تأکید کرد.

استان ۶ میلیون و ۸۷۱ هزار نفری خراسان رضوی پس از تهران و فارس، سومین تولیدکننده خون در ایران محسوب می‌شود. 

۱۴ پایگاه و مرکز اهدای خون در سطح این استان دایر است که هفت مرکز آن در کلانشهر مشهد، پنج پایگاه در شهرهای سبزوار، نیشابور، تربت‌حیدریه، گناباد و قوچان و ۲ مرکز در شهرهای کاشمر و تربت‌جام استقرار دارند. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا