اجتماعیاخبار خراسان رضویسلامت و بهداشت

وضعیت و علائم کرونا امیکرون در افراد واکسینه شده به چه صورت است؟

وضعیت کرونا امیکرون به سرعت در حال تغییر و افزایش است، خطر ابتلا به این بیماری برای افراد واکسن زده و واکسن نزده وجود دارد ولی علائم کاملا متفاوت است.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، وضعیت کرونا امیکرون به سرعت در حال تغییر و افزایش است، خطر ابتلا به این بیماری برای افراد واکسن زده و واکسن نزده وجود دارد ولی علائم کاملا متفاوت است.

سویه امیکرون این روزها به سرعت در حال افزایش است و موارد ابتلا روز به روز بیشتر گزارش می‌‌شود، زیرا قابلیت انتقال سریع‌تری نسبت به سویه دلتا دارد و افراد بیشتری را درگیر می‌کند. پزشکان تاکید کرده‌اند افرادی که واکسن نزده‌اند و افرادی که به طور کامل واکسینه شده‌اند، هر دو در معرض خطر این سویه هستند اما بیماری در آن ها متفاوت خواهد بود.

در حقیقت علائم کرونا در افرادی که واکسن تزریق کرده‌‌اند، نسبت به کسانی که واکسن نزده‌اند، کاملاً با یکدیگر فرق دارد که در این مطلب قصد داریم تفاوتش را به شما بگوییم.

امیکرون توانایی درگیر کردن افراد واکسینه شده و واکسینه نشده را دارد اما متفاوت عمل می‌کند. افراد واکسینه شده که به امیکرون مبتلا می‌شوند، معمولا از مشکلاتی مثل سر درد، بدن درد یا تب شکایت می‌‌کنند که شبیه به یک سرماخوردگی نسبتاً شدید است اما مشکلاتی مثل تنگی نفس، سرفه یا علائم شبیه به آنفولانزا فقط در افراد غیر واکسینه شده بعد از ابتلا به امیکرون رخ می‌دهد.

افرادی که سه دوز واکسن کرونا را تزریق کرده‌‌اند، هم ممکن است کمی گلو درد داشته باشند. افرادی که دو دوز واکسن تزریق کرده‌اند، بعد از ابتلا به امیکرون دچار خستگی و کمی هم سرفه می‌شوند اما تنگی نفس ندارند.

شباهت علائم بین افراد واکسینه و واکسینه نشده کم است. از دست دادن حس بویایی و چشایی جزء علایمی هستند که در امیکرون خیلی به ندرت دیده می‌شود اما تب در آن رایج است؛ اما افراد واکسینه شده خیلی تب را تجربه نمی‌‌کنند و همانطور که گفتیم علائم آن‌ها شبیه به سرماخوردگی است. به طور مثال آبریزش بینی، گرفتگی بینی و گلو درد از علائم آن‌ها است.

بسیاری از پزشکان بزرگترین تفاوت بین افراد واکسینه شده و واکسینه نشده را در ابتلا به امیکرون در نوع علائم نمی‌‌دانند بلکه شدت علائم در این افراد متفاوت خواهد بود. افرادی که واکسینه شده‌‌اند، علائم با شدت کمتری را تجربه می‌کنند که مدت زمان آن نیز طولانی‌تر است.

طبق مطالعات انجام شده در نیویورک، افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند، احتمالاً 5 روز یا بیشتر علائم را تجربه کنند اما افرادی که واکسن زده‌اند، علائم شان بین 1 الی 2 روز بیشتر طول نمی‌کشد و علائم خیلی خفیف خواهد بود.

افراد واکسینه نشده به احتمال بیشتری بعد از ابتلا به امیکرون، بستری خواهند شد. همان طور که می‌دانید خطر بستری شدن بعد از ابتلا به امیکرون بسیار کم است اما افرادی که واکسن نزده‌اند، به احتمال بیشتری نیاز به بستری پیدا می‌‌کنند و افراد واکسینه شده به احتمال خیلی بالا هرگز به مرحله بستری نمی‌رسند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا