اجتماعیاخبار خراسان رضویسلامت و بهداشت

واکسیناسیون از ابتلا به کرونا پیشگیری نمی‌کند

معاون تحقیقات وفناوری وزارت بهداشت گفت: واکسیناسیون از ابتلا به کرونا پیشگیری نمی‌کند.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، پناهی اظهار کرد: واکسیناسیون از ابتلا به کرونا پیشگیری نمی‌کند.

معاون تحقیقات وفناوری وزارت بهداشت گفت: افرادی که سه دز واکسن را زده‌اند، ایمنی بالای ۹۰ درصد در برابر بیماری کرونا پیدا می‌کنند. 

وی گفت: فاز اول واکسن mRNA در کمیته اخلاق به زودی جهت ارزیابی مطرح خواهد شد.

پناهی افزود: واریانت جدید کرونا از سرعت انتقال بالایی برخوردار است. براساس مقاله‌ای که منتشر شده است از نظر پیشگیری از عفونت، سینوفارم ۸۰ درصد، آسترازنکا ۸۴ درصد، کو ایران برکت ۸۷ درصد و اسپوتنیک ۷۵ درصد است.

معاون تحقیقات وفناوری وزارت بهداشت اظهار کرد: از نظر پیشگیری از بستری، سینوفارم ۷۲ درصد، آسترازنکا ۸۲، کو ایران برکت ۸۶ درصد و اسپوتنیک ۶۷ درصد است و از نظر پیشگیری از مرگ و میر سینوفارم ۸۶ درصد، آسترازنکا ۹۲ درصد، کو ایران برکت۹۸ درصد و اسپوتنیک ۱۰۰ درصد است.

وی گفت: پژوهش لازمه تحقیقات نیاز محور و پرداختن به دانشگاه‌های نسل سه و چهار است. این واقعیتی است که در سال‌های مختلف کشور به آن رسیده است، اما ورود به این دانشگاه با کندی است. با توسعه رشد و نیاز‌های اجتماعی در حوزه سلامت، باعث شد دانشگاه‌ها به سمت نسل دو که بیشتر پژوهش محور است حرکت کنند. امروزه تحقیقات ما را به تولید دانش و مرجعیت علمی می‌رساند.

پناهی بیان کرد: با حفظ توانمندی‌های خود باید به سمت تولید دانش برویم. افرادی که سه دز واکسن را زده‌اند، ایمنی بالای ۹۰ درصد در برابر بیماری کرونا پیدا می‌کنند. میزان ابتلا، شدت بیماری و بستری در بخش‌های مراقبت ویژه افراد واکسینه شده کاهش پیدا می‌کند.

معاون تحقیقات وفناوری وزارت بهداشت اظهار کرد: ویروس کرونا دستخوش تغییراتی شده است. امیکرون آخرین سویه این ویروس است. امیکرون بین ۱/۵ تا ۳ روز اطرافیان را مبتلا می‌کند.

وی گفت: پاستوکووک، نورا، فخرا و برکت از جمله واکسن‌های تولید داخل هستند. بالاترین ایمنی در افرادی زمانی رخ می‌دهد که به بیماری کرونا مبتلا شوند. سه ماه بعد از تزریق نوبت دوم باید دز بوستر دریافت شود.

معاون تحقیقات وفناوری وزارت بهداشت اظهار کرد: هر واکسنی که در کشور مصرف و توزیع می‌شود، پس از طی مراحل ارزیابی و تایید نهایی توسط سازمان غذا و دارو این کار انجام خواهد شد. در زمینه واکسن تحقیق در کشور انجام شده است و بیش از 2 هزار مقاله در ایران به چاپ رسیده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا