اجتماعیاخبار خراسان رضویسلامت و بهداشت

واکسن متفاوت برای دز سوم ایمنی بیشتری ایجاد می‌کند

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در استان خراسان رضوی گفت: برای دز سوم واکسن کرونا، اگر نوع آن با “پلتفرم” متفاوت از ۲ دز قبلی انتخاب شود سطح ایمنی بهتری در مقابله با سویه اومیکرون می دهد.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، دکتر ویدا وکیلی در خصوص تزریق دز سوم واکسن کردنا اظهار کرد: برای دز سوم واکسن کرونا، اگر نوع آن با “پلتفرم” متفاوت از ۲ دز قبلی انتخاب شود سطح ایمنی بهتری در مقابله با سویه اومیکرون می دهد.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در استان خراسان رضوی بیان کرد: در عین حال الگوهای مختلفی برای انتخاب نوع دز سوم واکسن کرونا و فاصله زمانی آن با توجه به نوع واکسن تزریق شده در دزهای اول و دوم از سوی سازمان بهداشت جهانی ارائه شده است.

وی گفت: به طور مثال برای افرادی که ۲ دز واکسن آسترازنکا زده اند، بعد از ۶ ماه دز سوم اسپوتنیک پیشنهاد می شود و یا افرادی که دز اول و دوم خود را سینوفارم، پاستوکووک پلاس و آسترازنکا زده اند بعد از سه تا چهار ماه بهتر است، دز سوم را سینوفارم بزنند.

وکیلی افزود: هر چه قدر پوشش واکسیناسیون بیشتر باشد، مقاومت نسبت به ابتلا به سویه جدید اومیکرون  افزایش یافته و زمینه ایجاد جهش های جدید این ویروس کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: ویروس امیکرون قابلیت انجام ۳۰ جهش جدید را دارد که ۲ برابر جهش های نوع دلتا بوده است و جهش های سویه های جدید از طریق واکسیناسیون کاهش می یابد. 

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در استان خراسان رضوی گفت: ویروس اومیکرون ابتدا در آفریقای جنوبی پیدا شد اما سویه اومیکرون اکنون در کشورهای مختلف مانند هلند، پرتقال، هنگ کنک، کانادا، آمریکا و آلمان شیوع دارد و علائم این ویروس شبیه سایر سویه های کرونا شامل علایم تنفسی و گوارشی به صورت خفیف تر بروز پیدا می کند و بیشتر کودکان و جوانان را درگیر می کند.

وکیلی افزود: اگر کسی علامت مشکوک به کرونا داشته باشد  نباید دز واکسن را بزند و حداقل ۲ هفته بعد از بهبودی می تواند مبادرت به این اقدام کند.

این متخصص پزشکی اجتماعی همچنین نسبت به پوشش فراگیر واکسیناسیون، پوشیدن ماسک، اجتناب از رفتن در محل های سرپوشیده، رعایت فاصله فیزیکی و تهویه مناسب به عنوان بهترین راهکار پیشگیری و مقابله با سویه جدید اومیکرون تاکید کرد.

تا کنون ۶۰ میلیون و ۱۸۲ هزار و ۶۷۳ دُز اول، ۵۲ میلیون و ۸۱۳ هزار و ۸۷۰  دُز دوم و ۱۱ میلیون و ۴۵ هزار و ۹۹۱ دُز سوم واکسن کرونا در کشور تزریق شده و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۲۴ میلیون و ۴۲ هزار و ۵۳۴ دُز رسیده است.

در شبانه روز گذشته نیز ۴۹۵ هزار و ۱۱۴ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا