اجتماعیاخبار خراسان رضویسلامت و بهداشت

واکسن آسترازنکای رسیده به مشهد تنها برای تزریق دوز دوم است

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بخشی از واکسن‌های آسترازنکای اهدایی ژاپن به مشهد رسیده ولی این واکسن‌ها تنها برای تزریق دوز دوم است.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، محمد پهلوان بخشی از واکسن‌های آسترازنکای اهدایی ژاپن به مشهد رسیده ولی این واکسن‌ها تنها برای تزریق دوز دوم است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد آخرین وضعیت کرونا در استان بیان کرد: هم‌اکنون ۳۶۲ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۱۱۷ نفر در بخش مراقب‌های ویژه بستری شده‌اند. همچنین تعداد بستری‌های جدید در شبانه‌روز گذشته ۱۴۸ نفر است.

وی در مورد آخرین وضعیت واکسیناسیون در افراد بالای ۱۸ سال اظهار کرد: تعداد افراد واکسینه شده در دوز اول ۹۴.۴۱ درصد کل واجدین دریافت واکسن است. در حال حاضر میزان پوشش تزریق دوز دوم در استان ۸۱.۳۲ و در دوز سوم ۱۷.۹۳ درصد است.

پهلوان درباره وضعیت شیوع سویه امیکرون در استان نیز گفت: در حال حاضر ۲۴۹ نفر در استان به این سویه مبتلا شده‌اند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر لزوم انجام واکسیناسیون دوز سوم گفت: براساس آخرین مطالعات روشن شده کسانی که واکسیناسیون کامل سه دوز را انجام داده‌اند، بیشترین ایمنی را در برابر سویه امیکرون دارند و در صورت ابتلا به موارد بسیار خفیفی از علائم دچار می‌شوند اما افرادی که واکسینه نشده‌اند یا از تزریق دوز دوم آنان پنج ماه و بیشتر گذشته باشد، در صورت ابتلا به امیکرون به علائم شدید دچار خواهند شد.

وی توصیه کرد: برای جلوگیری از شیوع سویه امیکرون رعایت پروتکل‌های اجتماعی و استفاده از ماسک ضروری است. همچنین اگر کسی به سرماخوردگی هم مبتلا شد، باید حداقل بین یک هفته تا ۱۰ روز از سالمندان و یا کسانی که بیماری خاص دارند، دوری کند.

پهلوان تاکید کرد: در حال حاضر انواع خوبی از واکسن‌ در مراکز واکسیناسیون تزریق می‌شود اما تاکید می‌کنم بهترین واکسن، در دسترس‌ترین واکسن است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ابراز نگرانی از شیوع سویه امیکرون در استان گفت: در حال حاضر تعداد مراجعان سرپایی ما نسبت به گذشته با شیب ملایمی در حال افزایش است. موردی که باعث افزایش نگرانی‌ها می‌شود، این است که تعداد تست‌های مثبت طی چند روز گذشته بیشتر شده و این یعنی گردش ویروس در سطح جامعه افزایش پیدا کرده‌ است. پس باید خیلی بیشتر از قبل روی رعایت پروتکل‌ها تاکید کرد.

مدیر توسعه شبکه و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر میزان مراجعات روزانه به مراکز منتخب کرونا افزایشی نداشته اما میزان تست‌های PCR مثبت از چهار به ۶ درصد و میزان تست‌های رپید مثبت از ۲.۵ به ۳.۵ درصد افزایش یافته است.

علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا را باید جدی گرفت

دکتر محمدحسن درخشان، مدیر توسعه شبکه و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: اکثر موارد مثبت واکسن نزده‌ها و کسانی هستند که دوزهای دوم و سوم را به تأخیر انداخته‌اند. همچنین عمده افراد مبتلا بستری و بدحال در بیمارستان‌ها هم واکسینه نشده‌ها و موارد به تأخیر افتاده هستند.

مدیر توسعه شبکه و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه مردم هشدارها و آسیب‌های موج ششم بحران کرونا و ویروس اومیکرون را جدی بگیرند، اظهار کرد: کوچکترین علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا را باید جدی گرفت و بلافاصله به پزشک مراجعه کرد تا با تشخیص درست درمان به‌ موقع آغاز شده و از تکثیر و انتقال ویروس به دیگران جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه اعیاد مبارک ولادت حضرت زهرا(س) و همچنین ولادت‌های فرخنده ماه رجب در پیش است و همه ساله در این مناسبت‌ها محافل جشن و شادی و مجالس عروسی زیادی برپا می‌شود، تأکید کرد: خواسته ما از مردم این است که امسال و در شرایط کنونی از برگزاری اینگونه محافل و مجالس خودداری کنند تا به واسطه حضور نابه‌جا و بی‌موقع شادی‌ها به غم‌ها تبدیل نشود.

درخشان ادامه داد: همچنین بابت تجمع بی‌مورد در بازارها و پاساژها و شلوغی‌های کاذب ایجاد شده در مکان‌های مختلف هم به‌شدت نگرانیم. ضمن اینکه باید با توجه به بازگشایی و فعالیت حضوری مدارس و دانشگاه‌ها نکات بهداشتی در مکان‌های آموزشی بیش از پیش رعایت شود.

مدیر توسعه شبکه و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه از اوایل بهمن ماه امسال وضعیت نامناسب کرونایی و آغاز موج ششم بحران کرونا توسط سازمان بهداشت جهانی پیش بینی شده، بیان کرد: اگر می‌خواهیم که این مشکلات در شهر، استان و کشور ما نباشد باید دوز سوم را هرچه سریع‌تر دریافت کنیم و اگر هم دوزهای اول، دوم و سوم را به دلایلی به تأخیر انداخته‌ایم، هرچه زودتر جهت دریافت آن اقدام کنیم و در کنار آن خود را ملزم به استفاده از ماسک، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی بدانیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا