اجتماعیاخبار خراسان رضویسلامت و بهداشت

هنگام مصرف دارو این خوراکی‌ها را استفاده نکنید

مصرف بعضی از داروها با داروهای دیگر برای شما تداخل ایجاد می‌کند و باعث بیماری‌های زیادی خواهد شد پس بهتر است مکمل داروها را بشناسید.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، مصرف بعضی از داروها با داروهای دیگر برای شما تداخل ایجاد می‌کند و باعث بیماری‌های زیادی خواهد شد پس بهتر است مکمل داروها را بشناسید.

مواد غذایی و خوراکی‌های ممنوع برای حفظ اثر داروها

قطعاً می‌دانید که داروها گاهی اوقات در ترکیب با یکدیگر خوب کار نمی‌کنند اما چیزی که می‌خورید و چیزی که می‌نوشید، هم روی داروها اثر گذار است. پس قبل از این که برای اولین بار یک دارو را استفاده کنید، حتما با پزشک خودتان یا پزشک داروخانه صحبت کنید و در مورد دارو اطلاعات کافی را بگیرید تا بدانید که در کنارش باید چه چیزهایی مصرف کنید. 

گریپ فروت

گریپ فروت جزء مرکبات است و سلول‌‌های خاصی را در سیستم گوارشی ایجاد می‌کند و باعث حرکت دارو در بدن می‌‌شود و روی بیش از 50 دارو اثر منفی می‌گذارد. پس بهتر است که در حین مصرف دارو؛ از آن استفاده نکنید.

شیرین بیان

بعضی از افراد از این ماده گیاهی استفاده می‌‌کنند تا گوارش شان بهبود پیدا کند یا این که از آن به عنوان طعم دهنده غذایی کمک می‌‌گیرند اما مصرف آن همزمان با دارو باعث تضعیف عملکرد دارو می‌‌شود؛ پس بهتر است که در دوره مصرف دارو از آن استفاده نکنید.

شیر

این محصول لبنی باعث می‌شود که بدن به سختی آنتی بیوتیک‌های خاص را فرآوری کند. مواد معدنی موجود در شیر مانند کلسیم و منیزیم در کنار پروتئین و کازئین باعث ایجاد مشکلاتی می‌شوند؛ پس اگر آنتی‌ بیوتیک مصرف می‌کنید، هرگز از شیر استفاده نکنید و موادی که داخل شیر به کار رفته است را نیز به صورت جداگانه نخورید.

شکلات

شکلات تلخ باعث تضعیف اثر دارو می‌شود. به خاطر همین مصرف آن توصیه نمی‌‌شود. مهم‌تر از همه اینکه برای کسانی که مبتلا به افسردگی یا فشار خون هستند، هم مضر است. بهتر است که ریسک نکنید و هیچ شکلاتی را در دوره مصرف دارو استفاده نکنید.

مکمل آهن

مکمل آهن ممکن است اثر گذاری داروهای مختلف مخصوصا داروهای تیروئید را کم کند و بهتر است آن‌ها را با یکدیگر مصرف نکنید. اگر هم از مولتی ویتامین استفاده می‌کنید، حواس‌تان باشد که داخلش آهن دارد یا خیر. اگر داشت، آن را با داروهای دیگر استفاده نکنید.

قهوه

قهوه باعث تضعیف سیستم ایمنی می‌شود و همزمان با دارو نباید آن‌ها را استفاده کنید. داروهایی که حاوی آسپرین هستند یا داروهای مخصوص آلرژی یا داروهای مخصوص تنفس، همگی با قهوه تداخل ایجاد می‌کنند.

آنتی هیستامین

آنتی هیستامین که برای آبریزش بینی و عطسه استفاده می‌شود را نباید در کنار داروهای دیگر مخصوصاً داروی فشار خون استفاده کنید، زیرا اثرگذاری داروهای دیگر را هم کم می‌کند.

داروی ضد تشنج

دارو‌های ضد تشنج را همراه با داروهای دیگر استفاده نکنید؛ به طور مثال استفاده از این داروها در کنار داروهای جلوگیری از بارداری اثرات بسیار مخربی خواهد داشت.

ویتامین کا

اگر از داروهایی مثل وارفارین استفاده می‌کنید، مطمئن باشید که در کنارش ویتامین کا استفاده نکنید. در غیر این صورت خطرات بسیار زیادی از جمله خونریزی را به همراه دارد. در کل توصیه می‌شود که ویتامین کا را در کنار هیچ داروی دیگری مصرف نکنید.

جینسینگ

جینسینگ اثر گذاری داروها مخصوصاً داروهایی مثل وارفارین را کم می‌‌کند و اگر آن را با داروهای دیگر استفاده کنید؛ ممکن است باعث خونریزی داخلی هم بشود.

سن جان ورت اس تی پی

بعضی از افراد این دارو را برای افسردگی استفاده می‌‌کنند؛ اما بهتر است که مراقب باشید و آن را با هیچ داروی دیگری حتی داروی گیاهی هم همزمان استفاده نکنید، زیرا ممکن است اثرات جبران ناپذیری داشته باشد.

جینکوبیلوبا

این داروی ترکیبی برای جلوگیری از فشارخون و افسردگی استفاده می‌شود. استفاده از آن؛ در کنار دارو‌های دیگر باعث مشکلات مختلف و جبران ناپذیر می‌شود که باید خیلی مراقب باشید.

دقیقاً طبق دستور پزشک عمل کنید

این که پزشک چه دارویی را سر چه وقتی و با چه تعداد دفعاتی برای تان تجویز کرده است، در اثرگذاری آن تاثیر بسیار بالایی دارد. پس دقیقاً طبق دستورالعمل و تجویز پزشک عمل کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا