اخبار خراسان رضویخارجیسیاسی

همه چیز درباره سفر به کربلا/ ورود از کدام مرزها آزاد است

ویزای عراق برای سفرهای زمینی به این کشور، حدود هفت ماه پس از لغو ویزای هوایی برداشته شد و به این ترتیب، از روز گذشته، عراق مرزها را برای تردد زائران در قالب کاروان‌های حج و زیارت باز کرد.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، سفر زمینی به عتبات فقط در قالب کاروان زیر نظر سازمان حج و زیارت انجام می‌شود و عبور از مرزهای زمینی بدون ویزا برای سفرهای انفرادی به عتبات امکان‌پذیر نیست.

با وجود اینکه پیش‌بینی می‌شد مرزهای چهارگانه مهران، شلمچه، چذابه و خسروی برای سفرهای زیارتی بازگشایی شود، اما به گفته یکی از مسؤولان وزارت کشور در حال حاضر فقط ۲ مرز شلمچه و مهران برای تردد کاروان‌های زمینی عتبات باز است و افراد می‌توانند با در دست داشتن گذرنامه معتبر، بدون اخذ ویزای عراق، با کاروان‌های زیارتی به عتبات مشرف شوند.

پیش‌بینی ۲ بسته زیارتی برای سفر زمینی عتبات/ هزینه سفر زمینی به کربلا چقدر است؟‌ 

‌سازمان حج و زیارت پس از برقراری سفرهای هوایی عتبات با لغو یوزای عراق، گفته بود که در صورت بازگشایی مرزها، سفرهای ارزان قیمت عتبات را اجرایی‌ می‌کنیم که در این رابطه معاون عتبات سازمان حج و زیارت می‌افزاید: سفر زمینی به عتبات در این مرحله در ۲ بسته زیارتی ۶ و هفت شب پیش‌بینی شده که هزینه آن نیز چهار میلیون و ۴۰۰ تا پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بسته به استان اعزامی متفاوت‌ است.

‌این امر در حالی است که ‌هزینه‌ سفر هوایی‌ عتبات‌ از حدود ۹ میلیون تومان آغاز می‌شود و با برقراری سفرهای زمینی عتبات‌، سفرهای ارزان زیارتی محقق خواهد شد. البته مسؤولان سازمان حج و زیارت در تلاشند هزینه این سفر معنوی را باز هم کاهش دهند و با اجاره هتل‌ها با درجه‌های متنوع، امکان تشرف به عتبات‌ با هزینه کم‌تری را برای همه مشتاقان زیارت کربلا فراهم کنند.‌

‌۷۵ درصد زائران سفر زمینی عتبات از مرز مهران وارد عراق می‌شوند

‌علاوه بر این، همانطور که کابینه ‌دولت عراق اعلام‌ کرده بودند، در مرحله نخست روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ زائر ایرانی از مرزهای زمینی بدون اخذ ویزا می‌تواند در قالب کاروان به عتبات مشرف شود که با برنامه‌ریزی انجام شده مسؤولان وزارت کشور و سازمان حج و زیارت، مرز مهران ۷۵ درصد سهمیه و مرز شلمچه ۲۵ درصد سهمیه تردد زائران سفر زمینی به عتبات را به خود اختصاص داده است؛ به طوری که روزانه از ۲ هزار و ۵۰۰ زائر ایرانی که از مرزهای زمینی عازم عراق‌ می‌شوند، بیش از ۱۸۰۰ نفر از مرز ‌مهران و حدود ۶۵۰ نفر از مرز شلمچه به عتبات مشرف خواهند شد.‌

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا