اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

نماینده تربت جام در مجلس: لایحه منطقه آزاد دوغارون به مجلس ارائه شود

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- نماینده مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی گفت: از رییس جمهور درخواست داریم لایحه منطقه آزاد سرخس و دوغارون خراسان رضوی به مجلس ارائه شود تا بازار افغانستان را از دست ندهیم.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی پنجشنبه شب در نشست شورای اداری خراسان رضوی که با حضور رییس جمهور و در پایان هجدهمین سفر استانی دولت در مشهد برگزار شد، افزود: توجه ویژه به ظرفیت اقتصادی افغانستان ضروری است.

وی اضافه کرد: دولت در بهبود روابط ایران و کشورهای همسایه نقش اساسی ایفا کرده‌است و جدا از تنش زدایی در روابط ایران و افغانستان، کارهای خوبی انجام شده‌ است.

رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به کاهش بودجه روابط اقتصادی و تجاری با افغانستان از ۱۲ میلیارد دلار به یک چهارم، تاکید کرد: منطقه دوغارون در توسعه صادرات و واردات به کشورهای همسایه به خصوص افغانستان نقش اساسی دارد.

نماینده مردم تربت جام در مجلس ادامه داد: عمده راه‌های ارتباطی خراسان رضوی نیز وضعیت خوبی ندارند و تنها بزرگراه ۳۵ کیلومتری شهید شوشتری از کیفیت مناسبی برخوردار است.

رحیمی جهان‌آبادی ادامه داد: مسیر ریلی مشهد- دوغارون نیز به فراموشی سپرده شده است، اگر این ریل از محل اعتبارات بانکی و وام‌های خارجی تکمیل شود، شاهرگ اقتصادی مشهد در منطقه افغانستان خواهد بود.

وی اضافه کرد: افزایش اختیارات استاندار و فرمانداران نیز برای صادرات کالا به افغانستان و توسعه روابط با افغانستان و پاکستان مهم است و باید مورد توجه باشد.
شورای اداری خراسان رضوی با حضور رییس جمهوری در مشهد در حال برگزاری است.

سالانه بیش از ۱.۵ میلیون تن انواع کالای صادراتی به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار از طریق معبر زمینی دوغارون وارد کشور افغانستان می شود. کشور افغانستان نخستین شریک صادراتی و دهمین مبدا ورود کالاهای وارداتی استان خراسان رضوی است.

همچنین سالانه بیش از یک میلیون مسافر به صورت قانونی از طریق گمرک دوغارون وارد ۲  کشور ایران و افغانستان می شوند.

بیشترین حجم کار گمرک دوغارون با قدمت بیش از ۱۰۰ سال، ترانزیت کالا از طریق بندرعباس است. کالاهای بازرگانان افغانستانی، پاکستانی و گاه هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرک‌های بندرعباس و بندر لنگه منتقل و از آنجا به گذرگاه رسمی دوغارون ترانزیت می‌شود.

مرز دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد و این شهرستان ۱۳۸ هزار نفری در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.  

رییس جمهور و تعدادی از اعضای هیات دولت روز چهارشنبه دهم فروردین ماه ۱۴۰۱ در نخستین سفر استانی خود در سال جدید وارد استان خراسان رضوی شدند و اکنون پس از پایان دیدار وزرا از مشهد و شهرستانهای دیگر استان اعضای هیات دولت در شورای اداری خراسان رضوی شرکت کرده اند.

رییس جمهور را در این سفر وزرای کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و راه و شهرسازی و نیز معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری همراهی می کنند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی پیش از این به ۱۷ استان کشور شامل هرمزگان، قم، یزد، لرستان، زنجان، سمنان، اردبیل، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان، گلستان و مازندران سفر کرده است. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا