اجتماعیاخبار خراسان رضویسلامت و بهداشت

نشانه‌های قطعی ابتلا به کرونا امیکرون را بشناسید

سویه امیکرون این روزها به سرعت در حال گسترش است، به همین خاطر همه به دنبال نشانه‌ها و راه‌های پیشگیری از این بیماری هستند.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، سویه امیکرون این روزها به سرعت در حال گسترش است، به همین خاطر همه به دنبال نشانه‌ها و راه‌های پیشگیری از این بیماری هستند.

سویه امیکرون این روزها خیلی سر و صدا به پا کرده و بیشتر خبرهای موجود در مورد همین جهش کرونایی است.

علائم اصلی امیکرون

طبق مطالعات موجود و نظرات متخصصان مختلف در سراسر دنیا از سویه امیکرون، علامت‌های عمومی آن شامل موارد زیر است:

سرفه
خستگی
گرفتگی و آبریزش بینی
کاهش حس بویایی و چشایی که در این ویروس برای بعضی ها اتفاق می افتد اما برعکس سویه های قبلی خیلی در این مورد رایج نیست.

علائم امیکرون در کشور مبدا

این سویه اولین بار در آفریقای جنوبی مشاهده شد و طبق اطلاعات موجود، اولین افرادی که به امیکرون مطلع شده بودند، دچار گلو درد یا خارش گلو، گرفتگی بینی، سرفه خشک، درد عضلانی مخصوصا در قسمت پایین کمر شده بودند.

علائم براساس وضعیت واکسیناسیون متفاوت است

اصلا نمی‌‌خواهم بگویم که امیکرون علائم خیلی متفاوتی دارد اما واکسناسیون تأثیر مهمی در تفاوت علائم ایجاد می‌کند. علائمی که ما می‌بینیم؛ (خیلی متفاوت از علائم دلتا نیست اما به خاطر واکسناسیون شدت آن‌ها کاهش پیدا کرده است). به همین خاطر افرادی که به این عفونت مبتلا می‌شوند، احساس می‌کنند که یک سرماخوردگی معمولی گرفته‌اند و خیلی اتفاق جدیدی برایشان رخ نمی‌‌دهد و خطر خاصی آن‌ها را تهدید نمی‌‌کند.

ممکن است علامتی نداشته باشید

یکی از سخت‌ترین جنبه‌های پاندمی کرونا این است که بعضی از انواع آن، هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند و شما بدون این که خودتان بدانید به عفونت دچار شده‌اید، آن را به دیگران منتقل می‌کنید و این موضوع مدام ادامه پیدا می‌‌کند.

دیگر علائم رایج کرونا

طبق اطلاعات موجود از سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌‌ها رایج ترین علائم کرونا شامل موارد زیر هستند:

تب و لرز
سرفه
تنگی نفس
خستگی
بدن درد یا ماهیچه درد
سر درد
گلو درد
گرفتگی یا آبریزش بینی
حالت تهوع و استفراغ
اسهال

خب از کجا بفهمیم که به امیکرون مبتلا شده‌ایم؟

اگر متوجه اتفاقاتی در گلو شدید یا علائمی مثل سرفه یا سر درد داشتید، باید از کجا بفهمید که کرونا گرفته‌اید یا سرما خورده‌اید؟

قطعاً شما هیچ وقت نمی‌توانید به طور دقیق این دو مورد را از یکدیگر تشخیص دهید. اگر هر کدام از این علائم از حالت معمولی خارج شد، سریع تست کرونا بدهید. اگر حتماً واکسن تزریق کرده‌اید، باز هم ریسک نکنید و تا زمانی که نتایج این آزمایش مشخص نشده، خودتان را قرنطینه کنید. اگر فکر می‌‌کنید که همه این‌ها علائم آلرژی است، باز هم بهتر است که تست کرونا بدهید و تا جایی که می‌‌توانید از جمعیت و دیگران دور باشید.

چگونه از خودمان محافظت کنیم؟

برای جلوگیری از انتقال ویروس و محافظت از خودتان و دیگران در سریع‌ترین زمانِ ممکن واکسیناسیون را انجام دهید. اگر در جایی زندگی می‌کنید که سطح واکسناسیون پایین است، حتماً از ماسک ان 95 استفاده کنید، سفر ندروید، فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید، در مکان‌‌های شلوغ نباشید و تا جایی که می‌‌توانید در مکان‌های در بسته با کسی معاشرت نکنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا