اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

میزان ابتلا به بیماریها در مردان سه برابر زنان است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- نایب رییس انجمن پزشکان عمومی خراسان رضوی گفت: طبق بررسی‌های انجام شده میزان ابتلا به بیماری‌ها در مردان نسبت به زنان همسن خود، سه برابر بیشتر است.

به گزارش روز چهارشنبه نظام پزشکی مشهد، دکتر مسعود زحمتکش به مناسبت هفته سلامت مردان افزود:  در پاندمی کرونا نیز ابتلای مردان نسبت به زنان و در پی آن میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری، در بین مردان نسبت به زنان بیشتر بوده است.

وی بیان کرد: مردان به سلامت خود کمتر بها می‌دهند، بطوریکه بر اساس آمارها از هر چهار مردی که مشکل سلامتی پیدا می‌کنند، فقط یک نفر به مراکز درمانی و بهداشتی مراجعه می‌کند و بقیه مردان آن را نادیده می‌گیرند.

وی خاطر نشان کرد: شکاف امید به زندگی بین مردان و زنان افزایش یافته است، بطوریکه مردان بیشتر به اصرار خانواده به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که بدین علت گاهی اوقات زمان طلائی درمان از دست می‌رود.

او به نقل از شورای عالی سلامت و امنیت غذایی چهار علت اول مرگ در مردان را به ترتیب بیماری قلبی با ۴۰.۵ درصد، سرطان با ۱۵.۲ درصد، حوادث غیرعمدی با ۱۴.۲ درصد و بیماری‌های تنفسی با ۷.۲ درصد عنوان کرد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: بیماریهای قلبی، سرطان، اضافه وزن، مصرف مواد دخانی، مواد مخدر و الکل مهمترین عوامل تاثیرگذار در سلامتی و بیماری مردان هستند، بنابراین داشتن برنامه غذایی سالم و ورزش یکی از مهمترین عوامل سلامتی مردان به شمار می‌رود.

زحمتکش با بیان اینکه به طور کلی مردان درمان گریزند، افزود:  به طور مثال از نظر علمی علت ۵۰ درصد ناباروری مربوط به مردان و ۵۰ درصد مربوط به زنان است ولی در مرحله  نخست وقتی خانواده‌ای صاحب فرزند نمی‌شود همه به زنان توصیه مراجعه برای درمان می‌کنند.

وی گفت: بی‌اعتنایی یا کم توجهی مردان نسبت به سلامتشان موضوع مهمی است که ریشه در تفاوت‌های جنسیتی و روانشناختی دارد و جامعه باید در این زمینه آگاه‌تر شود. اینکه مردان احساس کنند توجه به وضعیت سلامتی و انجام غربالگری‌ها برای مردان همانند زنان مساله‌ای است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

یکم تا هفتم اسفندماه هفته سلامت مردان نامگذاری شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا