اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

مکتب شهید سلیمانی مکتبی جامع و کامل است


به گزارش رسانه خراسان بزرگ، سردار رحیم نوعی اقدم در نشست علمی «نگاهی راهبردی به اندیشه‌ها و الگوهای تربیتی و کادرسازی سردار سلیمانی و آیت‌الله مصباح یزدی» که با حضور خانواده معزز شهدا، خانواده آیت‌الله مصباح یزدی، نماینده سابق رهبر انقلاب در سوریه و عموم دانشجویان در سالن همایش‌های شهید سلیمانی واحد خواهران دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) برگزار شد، به تشریح مؤلفه‌های مکتب شهید سلیمانی پرداخت.

وی با بیان این‌که در ادبیات مکتب سلیمانی، اراده‌ها تعیین کننده هستند نه تجهیزات و ادوات نظامی، اظهار کرد: سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی متعلق به شهر و کشور خاصی نیست بلکه جهان شمول است از این رو خون مطهر این شهید والامقام برای آزادی‌خواهان و بشریت مانند «مِصباحُ الْهُدی وَ سَفینَهُ الْنِّجاة» است و شاهد هستیم قدرت شهید سلیمانی از سردار سلیمانی برای دشمن رعب‌آورتر است.

فرمانده قرارگاه حضرت زینب (س) در سوریه با بیان این‌که خط مقدم هر جبهه‌ای به عقبه‌اش برمی‌گردد، گفت: عقبه خط مقدم مالک اشتر زمان، شهید حاج قاسم سلیمانی، عمار انقلاب آیت‌الله مصباح یزدی بود.

وی با اشاره به تعبیر «مکتب شهید سلیمانی» توسط مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد: اگر رهبر معظم انقلاب از این شهید والامقام به‌عنوان مکتب سلیمانی یاد می‌کنند، پس دارای گفتمان است و این گفتمان مخاطب دارد چون مخاطب در خط مقدم است پس دارای روحی حماسی است اما متأسفانه نتوانسته‌ایم مؤلفه‌های مکتب شهید سلیمانی را به‌درستی احصاء کنیم.

مؤلفه‌های مکتب شهید سلیمانی

نوعی اقدم با بیان این‌که مکتب شهید سلیمانی یک مکتب کامل و جامع در سه حوزه مدیریتی، مقاومتی و تربیتی است، به تشریح مؤلفه‌های مکتب شهید سلیمانی پرداخت و تصریح کرد: ما در حوزه‌های مختلف قهرمانان بسیاری را داریم، اما کامل‌ترین قهرمانی که قهرمانان دیگر هم در برابر او تعظیم می‌کنند، قهرمانی ایمانی پایه، توسل و خدا پایه است که در شخصیت شهید سلیمانی می‌توان این ویژگی را مشاهده کرد.

وی افزود: شهید سلیمانی خداوند را از صحیح‌ترین، عالی‌ترین و رساترین مسیر که مسیر اهل بیت (ع) است، دنبال کرد، از این رو ضرورت دارد تا جامعه را از مسیر و ریل ائمه اطهار (ع) به خداوند نزدیک و متصل کنیم.

فرمانده قرارگاه حضرت زینب (س) در سوریه با اشاره به انواع اعتقادپذیری در افراد، عنوان کرد: شهید سلیمانی ولایت‌پذیری اعتقادی داشت، این شهید والامقام همچنین در تمامی سطوح شناخت عمیقی از دشمن داشت به‌طوری که از گفتمان‌های سیاسی اتفاقات آینده را استنباط می‌کرد.

وی با اشاره به روحیه انسجام و وحدت‌بخشی این سردار رشید اسلام، گفت: سردار سلیمانی آن چنان دارای قدرت انسجام و وحدت‌بخشی بود که همه افراد با اعتقادات و مذاهب و ملیت‌های مختلف را به‌گونه‌ای سازماندهی می‌کرد که در میدان جنگ که عرصه مرگ و حیات انسان است، نیروها با تمام قوا حضور داشتند و هراسی از دشمن نداشتند.

شهید سلیمانی برای دشمن غیر قابل پیش بینی بود

نوعی اقدم، قبول خطر را از ویژگی‌های شخصیتی این فرمانده نظامی قدرتمند ذکر کرد و افزود: شهید سلیمانی همواره در سخت‌ترین صحنه‌های نبرد قبول خطر می‌کرد و بر اساس قوانین نظامی و جنگی زمانی که فرماندهی قبول خطر می‌کند، گام‌های کوتاه بر می‌دارد اما سردار سلیمانی در عین قبول خطر، گام‌های بلند برمی‌داشت و همین ویژگی باعث شده بود تا شهید سلیمانی برای دشمن غیر قابل پیش‌بینی باشد.

وی با تأکید بر اینکه شهید سلیمانی دارای تفکر راهبردی در پیشبرد امور بود، بیان کرد: سردار سلیمانی در راهبردی فکری کردن، فوق استراتژیک به مسائل نگاه می‌کرد، استراتژیک طرح‌ریزی می‌کرد و تاکتیکی عمل کرد.

فرمانده قرارگاه حضرت زینب (س) در سوریه اضافه کرد: سردار سلیمانی در طرح‌ریزی‌های میدانی هم راهبردی عمل می‌کرد، به طوری که در درگیری‌های ابتدا عقبه دشمن را نشانه می‌گرفت سپس حمله را آغاز می‌کرد.

این همرزم شهید سلیمانی، در ادامه رسیدگی به خانواده شهدا، شجاعت در صحنه‌های نبرد، نفی بروکراسی و خدمت رسانی خالصانه و بی منت به مردم را از دیگر مؤلفه‌های مکتب شهید سلیمانی معرفی و عنوان کرد: در ادبیات شهید حاج قاسم سلیمانی مردم ولی نعمت هستند و مسئولان نوکران و خدمتگزاران مردم هستند.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا