اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

موزه‌ها و اماکن تاریخی‌ خراسان رضوی به احترام زمین خاموش شدند

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- مدیرکل اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان رضوی گفت: همزمان با رویداد جهانی “ساعت زمین”، برق کلیه اماکن تاریخی، فرهنگی و موزه‌های این استان قطع و لامپ‌های روشنایی آنها خاموش شدند.

سید جواد موسوی شنبه شب در گفتگو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: لامپ‌های اضافی موزه‌ها و اماکن تاریخی و ‌فرهنگی خراسان رضوی به احترام زمین به مدت یک ساعت از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه تا ۲۱ و ۳۰ دقیقه امشب خاموش شدند.

وی ادامه داد: موزه بزرگ خراسان، آرامگاه فردوسی و موزه توس، آرامگاه و موزه نادر، آرامگاه و موزه خیام، آرامگاه عطار، بنای تاریخی مذهبی ابوبکر تایبادی از جمله این اماکن هستند که در “ساعت زمین” به مدت یک ساعت خاموش شده‌اند.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان رضوی گفت: این اقدام در راستای فرهنگ‌سازی برای حفظ محیط زیست در مجموعه‌های تاریخی مهم و شناخته شده در عرصه ملی و بین‌المللی انجام شده است.

“ساعت زمین” یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature) است که در آخرین شنبه ماه مارس هر سال میلادی از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه تا ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی هر کشور برگزار می‌شود.

در این چارچوب خانواده‌ها و صاحبان کسب و کار با خاموش کردن چراغها و سایر دستگاه‌های الکتریکی غیرضروری خود به مدت یک ساعت آن را یادآوری می‌کنند. آرمان نخست این اقدام آگاهی بخشی درباره تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان است.

نخستین گرامیداشت ساعت زمین در ایران سال ۱۳۹۰ با خاموشی چراغهای برج میلاد در تهران انجام شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا