اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

مهربانی در چهارشنبه‌های امام رضایی


خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها فاطمه سعادتیان نیک: عاشقانی که از راه دور و نزدیک برای چهارشنبه‌های امام رضایی پا به صحن و سرای بارگاه منور رضوی می‌گذارند، برای خلوت و همنشینی در روز زیارت آقای مهربانی‌ها آمده‌اند.

کبوتران صحن پیامبر اعظم هر کدام گوشه‌ای نشسته‌اند و کوچک و بزرگ محو تماشای این پرنده‌هایی که در حریم امن مهرشان به دل ما می‌نشیند، می‌شوند.

رو به ایوان که می‌ایستم قالی‌های قرمز و جمعیت زیادی را در گوشه و کنار صحن می‌بینم، از مجاورانی که چشم به چهارشنبه می‌کشند و زائرانی که سفرشان را مصادف با این روز زیارتی می‌کنند.

اینجا ما همه با هم زیر لب زمزمه می‌کنیم: السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا أَوْلِیَاءَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا حُجَجَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا نُورَ اللَّهِ فِی ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ السَّلامُ عَلَیْکُمْ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَ عَلَی آلِ بَیْتِکُمْ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ بِأَبِی أَنْتُمْ وَ أُمِّی لَقَدْ عَبَدْتُمُ اللَّهَ مُخْلِصِینَ وَ جَاهَدْتُمْ فِی اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ حَتَّی أَتَاکُمُ الْیَقِینُ فَلَعَنَ اللَّهُ أَعْدَاءَکُمْ مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ أَجْمَعِینَ وَ أَنَا أَبْرَأُ إِلَی اللَّهِ وَ إِلَیْکُمْ مِنْهُمْ یَا مَوْلایَ یَا أَبَا إِبْرَاهِیمَ مُوسَی بْنَ جَعْفَرٍ یَا مَوْلایَ یَا أَبَا الْحَسَنِ عَلِیَّ بْنَ مُوسَی یَا مَوْلایَ یَا أَبَا جَعْفَرٍ مُحَمَّدَ بْنَ عَلِیٍّ یَا مَوْلایَ یَا أَبَا الْحَسَنِ عَلِیَّ بْنَ مُحَمَّدٍ أَنَا مَوْلًی لَکُمْ مُؤْمِنٌ بِسِرِّکُمْ وَ جَهْرِکُمْ مُتَضَیِّفٌ بِکُمْ فِی یَوْمِکُمْ هَذَا وَ هُوَ یَوْمُ الْأَرْبِعَاءِ وَ مُسْتَجِیرٌ بِکُمْ فَأَضِیفُونِی وَ أَجِیرُونِی بِآلِ بَیْتِکُمُ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَن؛

سلام بر شما ای دوستان خدا، سلام بر شما ای حجتّ‌های خدا. سلام بر شما ای نور خدا در تاریکی‌های زمین. سلام بر شما، درودهای خدا بر شما و بر خاندان پاکیزه‏ و پاکتان. پدر و مادرم فدایتان، به راستی خدا را خالصانه پرستیدید و در راه خدا آنچنان‌که شایسته بود جهاد کردید تا مرگ شما را دربر گرفت. لعنت خدا بر دشمنانتان از تمام پریان و آدمیان، من به سوی خدا و به سوی شما از دشمنانتان بیزاری می‌جویم. ای سرور من یا ابا ابراهیم موسی بن جعفر، ای سرور من یا ابا الحسن علی بن موسی، ای سرور من یا ابا جعفر محمّد بن علی، ای سرور من یا ابا الحسن علی بن محمّد، من دل ‏بسته شما هستم، ایمان دارم به نهان و آشکار شما، در این روز شما که روز چهارشنبه است از شما درخواست پذیرایی دارم و به بارگاه شما پناه می‌جویم، پس مرا پذیرا باشید و پناهم دهید، به حقّ خاندان پاکیزه و پاکتان.

علامه مجلسی در کتاب ارزشمند بحارالانوار بر استحباب زیارت امام رضا (ع) در روزهای خاصی تأکید بیشتری داشته‌اند که از آن جمله روز تولد آن حضرت، یازدهم ذی‌القعده. روز شهادت حضرت آخرین روز یا هفدهم ماه صفر یا بیست و چهارم ماه رمضان، روز بیعت مردم با ایشان یعنی روز اول یا ششم ماه رمضان. روز بیست و سوم ذی القعده که بنا بر قولی در چنین روزی آن حضرت به شهادت رسیده‌اند. روز بیست و پنجم ماه ذی القعده، معروف به روز «دحوالارض» روزی که خدای متعال زمین را گسترانید، عبادت در آن روز آثار و برکت‌های عظیم و بی مانندی دارد و زیارت امام رضا (ع) در آن روز افضل اعمال دانسته شده است. روز چهارشنبه؛ چنانکه این روز به نام امامان موسی‌بن‌جعفر (ع)، علی‌بن‌موسی (ع)، محمدبن‌علی (ع) و علی بن محمد (ع) است. در روز جمعه نیز زیارت چهارده معصوم و ازجمله حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) مستحب است.

رسم عشق و دلدادگی به همین کفایت می‌کند که هر جا باشی دلت درگیر حرم امن رضوی باشد و من امروز نایب الزیاره تمام دلدادگان و عاشقان حریم قدسی شمس‌الشموس هستم.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا