اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

معاون وزیر صنعت: موجودی کالاهای اساسی، مازاد بر نیاز در کشور است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: گزارشها حاکی از عدم جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه کالاهای اساسی برخی استانهاست که نشان می دهد موجودی کالاهای اساسی، مازاد بر نیاز کنونی کشور است.

عباس تابش چهارشنبه شب در حاشیه مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه خراسان رضوی در گفت و گو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: هم اکنون به اندازه کافی و به میزان دلخواه، کالای اساسی برای توزیع در سطح کشور وجود دارد و هیچ استانی نمی تواند ادعا کند که کالا کم دارد.

وی با اشاره به حضور ماه قبل خود در خراسان رضوی و شرکت در نشست کارگروه تنظیم بازار استان گفت: در آن نشست ذخایر کالاهای اساسی خراسان رضوی به ویژه مشهد بررسی شد و به تاسی از ذخایر مکفی کالاهای اساسی در کشور، جذب آنها به ویژه میوه شب عید استان انجام گرفته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: از روز شنبه هفته آینده میوه نوروزی به قیمت حاشیه بازار در خراسان رضوی توزیع می شود که امید است با تمهیدات اندیشیده شده مشکلی در تامین کالاهای اساسی ویژه عید نوروز به وجود نیاید.

تابش همچنین از اجرای طرح ویژه نظارت بازار نوروزی در کشور خبر داد و گفت: همکاران نظارتی سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان در سطح بازار حضور می یابند و بر تامین و توزیع کالاها نظارت خواهند کرد.

وی ادامه داد: امسال با اجرای طرح شفاف سازی عرضه کالا با درج قیمت توسط تولیدکننده، ترمز افزایش بی رویه قیمت کالاها کشیده شد و بازار نوروزی امسال آرامش بیشتری نسبت به سال گذشته دارد، با تداوم اجرای این طرح از سال آینده شاهد تعدیل بیشتر قیمت کالاها خواهیم بود.

وی بیان کرد: در طرح مزبور فقط قیمت تولیدکننده روی کالا درج می شود که در پی از بین بردن عادت ۴۰ ساله مردم مبنی بر قیمت مصرف کننده بر روی کالاها بودیم تا آنان با عبارت جدیدی تحت عنوان قیمت تولیدکننده آشنا شوند، اما به منظور شفاف سازی بیشتر از ابتدای هفته جاری هم قیمت تولیدکننده و هم قیمت مصرف کننده بر روی کالاها درج می شود اما درج قیمت مصرف کننده بر روی کالا موقتی خواهد بود و برای دوران گذار است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: به استناد ماده ۱۵ قانون نظام صنفی قیمت مصرف کننده باید توسط عرضه کننده روی قفسه فروش کالا نصب شود و قیمت تولیدکننده باید توسط تولیدکننده روی کالا درج شود، اما در حال تهیه زیرساختی هستیم که هم قیمت مصرف کننده و هم قیمت تولیدکننده در قالب سامانه ۱۲۴ از طریق اپلیکیشن های موجود در کشور قابل رصد توسط همه اقشار مردم باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا