اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

معاون وزیر بهداشت: ۹ هزار و ۵۰۰ پژوهش مرتبط با کرونا در کشور انجام شده است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون حدود ۹ هزار و ۵۰۰ تحقیق مرتبط با کرونا در کشور انجام‌ شده که از این تعداد بیش از ۵۰۰ مقاله در مجلات معتبر چاپ‌ شده است.

دکتر یونس پناهی روز چهارشنبه در حاشیه مراسم جشنواره تجلیل از فناوران و پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی مشهد طی گفتگو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: درصدی از این تحقیقات در حوزه تشخیص و درصدی نیز در حوزه مطالعات اپیدمیولوژیک است ولی بیش‌ از ۷۰ درصد تحقیقات در زمینه روش‌های درمانی برای کاهش عوارض کرونا می‌باشد.

وی ادامه داد: به‌ دنبال این هستیم که با مجموعه مطالعات بتوانیم از ابتلا به این نوع بیماری‌ها و ویروس‌ها پیشگیری کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد جزو دانشگاه‌هایی است که در حوزه‌های تولید دانش و مرجعیت علمی، جایگاه ویژه‌ای دارد و درصد قابل‌توجهی از مقالات و مطالعات انجام شده در حوزه پیشگیری و درمان از دانشگاه علوم پزشکی مشهد بوده‌است.

کادرسازی و جوان‌گرایی در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی راهی برای جلوگیری از خروج نخبگان

وی افزود: مهمترین برنامه معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت این است که در جذب هیات علمی در مراکز تحقیقاتی، پژوهشکده‌ها و پژوهشگاه‌ها از نخبگان استفاده شود چرا که یکی از وظایف ما کادرسازی و جوان‌گرایی در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی است.

پناهی ادامه داد: به‌ دنبال این هستیم که توزیع منابع را عدالت‌ محور کنیم و سیاست ها و حمایت های مراکز تحقیقاتی را به سوی جوان‌گرایی ببریم.

وی گفت: در تلاش هستیم دانشجویان نخبه را جذب طرح‌های تحقیقاتی نیاز محور کنیم و آن‌ها را تشویق کنیم که به سوی شرکت‌های دانش‌بنیان بروند و با ایجاد پارک‌های فناور، تحقیقات خود را به سوی تحقیقات دانش‌آفرین و ثروت آفرین ببرند تا بتوانند این تحقیقات را صنعتی کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: با این برنامه‌ها طی ۲ تا سه سال آینده درصد قابل‌ توجهی از این نخبگان در پارک‌های علم و فناوری، پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی مشغول خواهند شد.

برنامه‌های حمایتی وزارت بهداشت از طرح‌های پژوهشی

وی ادامه داد: موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) که ارتباط مستقیم با پژوهشگران و نخبگان دارد از طرح‌های تحقیقاتی که در راستای تولید دانش و مرجعیت علمی است و از اثرهای کاربردی فناورانه و محصول محور حمایت می‌کند.

پناهی گفت: همچنین معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از مراکز تحقیقاتی دانشگاه‌های کشور که بیش از ۷۰۰ مرکز هستند حمایت می‌کند و درصدی از بودجه‌ سالیانه خود را که از محل تولید ناخالص است برای حمایت از طرحهای تحقیقاتی و پژوهشی در اختیار این مراکز قرار می‌دهد.

وی افزود: تاکید ما بر این است که طرح‌های تحقیقاتی پاسخگو، محصول محور، فناورانه و نیاز محور بوده و در راستای حل مشکلات مراکز دانشگاهی همان استان باشند.

راهکارهای کاربردی شدن طرح‌های پژوهشی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: تاکید بر این است که تحقیقات و پژوهش‌ها به سوی نیاز محوری، کاربردی و پاسخ‌گو بودن برود.

وی با اشاره به نشست سالانه معاونت‌های تحقیقاتی کشور که آذر ماه سال جاری در مشهد برگزار شد گفت: در آن نشست برنامه‌ای تحت عنوان “برنامه تحولی تحقیقات” را مطرح کردیم که نتایج آن را امروز در نشست روسای دانشگاه‌ها که با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهد بود، اعلام می‌کنیم.

پناهی افزود: این نتایج با عنوان هشت برنامه به برکت امام هشتم (ع) تنظیم شده مبنی بر اینکه تحقیقات باید راهنمای حوزه سلامت، پاسخگو، نیاز محور باشد و منجر به حل مشکل و تولید محصول فناورانه شود.

وی ادامه داد: برای این منظور کل نیازهای کشور را از نظر دارو و تجهیزات و پروتکل‌ها احصا و دسته بندی کرده و به عنوان نیاز در سایت موسسه نیماد بارگذاری نموده‌ایم تا پژوهشگران با مراجعه به آن بتوانند نیازها را ببینند و تحقیقات خود را در این زمینه‌ها انجام دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا