اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

معاون وزیر آموزش و پرورش: نهضت ملی ایجاد فضای ورزشی درون مدرسه‌ای آغاز شده است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ-معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: نهضت ملی ایجاد فضای ورزشی درون مدرسه‌ای با هدف تحول در نشاط و پویایی دانش‌آموزان کشور آغاز شده است.

محمد صادق ستاری فرد روز پنجشنبه در مراسم افتتاح ۷۰ مدرسه پویا و ۹۵ اتاق بهداشت خراسان رضوی در مشهد افزود: از الزامات تربیت تمام ساحتی، داشتن مدرسه و فضای آموزشی تمام ساحتی است، به این معنا که هر مدرسه باید دارای نمازخانه،  کتابخانه، فضای ورزشی و اتاق بهداشت باشد و آن زمان می‌ توان  عنوان کرد که مدرسه کانون تربیتی محله است.

وی اظهار کرد: پویاسازی، شاداب‌سازی و سالم‌سازی محیط تربیتی و فضای مدرسه از الزامات یک مدرسه تمام ساحتی است، بنابراین از اهداف معاونت وزیر آموزش و پرورش این است که در کنار توجه به ساحتهای ششگانه مورد تاکید در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، الزامات مدرسه تمام ساحتی را پیاده سازی کنیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: پیش‌بینی یک مدرسه الگو و یک منطقه آموزش و پرورش الگو از جمله سیاستهای این وزارتخانه است به این معنا که سه موضوع ارتقای مهارتهای شغلی،مهارتهای زندگی و مهارتهای جسمی – حرکتی را در کنار تعلیم و تربیت جاری کند و الگویی برای تمام کشور شود.

ستاری فرد با اشاره به اینکه آموزش و پروش امروز بیش از پیش نیازمند همکاری همه بخشها است، اظهار کرد: روایتگری مناسب رسانه‌ها از فعالیتهای انجام شده علاوه بر اینکه به جهاد تبیین کمک می‌کند، موجب معرفی الگوهای موفق نیز می‌شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: معتقدیم ساحت تربیت زیستی پیشران تحقق سایر ساحتهای تربیتی است و اگر دانش‌آموز سلامت و با نشاط باشد در سایر حوزه ها کار پیش می‌رود، با این رویکرد ورزش امر تفننی و تفریحی نیست بلکه با سلامت بدن مرتبط است.

ستاری فرد اظهار کرد: فرآیند یاددهی و یادگیری در محیط جذاب عملی می‌شود، به همین دلیل ایجاد و طراحی فضای ورزشی درون مدرسه‌ای را به عنوان اولویت کار طراحی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: برنامه ریزی برای ایجاد یک هزار و 357 فضای ورزشی درون مدرسه ای در مدارس کشور برای سال آینده پیش بینی شده است که امیدوارم با تامین اعتبار انجام شده بر اساس اولویت مدارس مناطق محروم، مدارس دخترانه و مدارس شبانه‌روزی، عدالت ورزشی و تربیت بدنی در کشور را هم محقق سازیم.

وی ادامه داد: همچنین با همراهی خوبی که از طرف ستاد اجرایی فرمان امام (ره) انجام شد، از سال آینده غربالگری اسکلتی و حرکتی همه دانش‌موزان کشور آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه در ایام شیوع ویروس کرونا بیش از ۵ هزار مراقب بهداشت و سلامت در خط مقدم سلامت دانش آموز در مدرسه همکاری و تلاش کردند، اظهار کرد: در قالب نهضت ملی ایجاد شده یک هزار و ۳۵۷ فضای ورزشی درون مدرسه‌ای، ۷۰۰مدرسه پویا و نیز ۵ هزار اتاق بهداشت در کل کشور طی سال آینده ایجاد خواهد شد.

ستاری فرد با بیان اینکه استان خراسان رضوی در عملی کردن سند تحول بنیادین آموزش و  پرورش در همه ساحتها پیشرو است، گفت: باید از ظرفیت وجود بارگاه رضوی در زمینه تعلیم و تربیت بهره ببریم و دانش‌آموزانی در تراز بالا تربیت شود.

در اجرای طرح مدرسه پویا، نقوش رنگی بر حیاط دبستان‌ها و دیوارهای آن طراحی شده است و برخی بازی‌ها مانند لی‌لی، بازی‌های ایستگاهی، پرشی و رقابتی ایجاد شده است تا دانش‌آموزان را به تحرک وا دارد.

این طرح با شاداب‌سازی حیاط و فضای مدارس، زمینه مناسب برای ساماندهی فعالیت‌های دانش‌آموزان در ساعات تفریح را فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان ضمن انجام فعالیت‌های بدنی ساده از فواید و اثرات ورزش و بازی بهره‌مند شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا