اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

معاون استاندار خراسان رضوی: ساماندهی موسسات خیریه مردم را به کمک خیر امیدوار می‌کند

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: ساماندهی و فعالیت موسسات خیریه در قالب سامانه ملی نیکوکاری که با کمک کمیته امداد حضرت امام (ره) و خیران ضروت گرفته است، می‌تواند مردم را به دریافت کمک‌های خیر امیدوارتر کند.

سیدهادی طباطبایی روز دوشنبه در آیین تجلیل از موسسات خیریه خراسان رضوی افزود: ساماندهی موسسات خیریه ضرورتی است که مطالبه خود موسسات خیریه نیز هست و از سوی دیگر شفاف سازی برای ارائه خدمات به مردم، در قالب عملکرد موسسات خیریه موجب می شود استقبال مردم برای این کمکها افزایش یابد.

وی ساماندهی موسسات خیریه را مطالبه‌ای مردمی دانست و گفت: این ساماندهی از کمک های چندباره به یک فرد و محروم ماندن برخی از نیازمندان از کمک‌ها جلوگیری می‌کند.

معاون استاندار خراسان رضوی، خدمت به خلق را بهترین عبادت خواند و گفت: شما در عرصه رفع آسیب‌های اجتماعی گام برمی دارید، ما دولتی ها هم وظیفه تسهیل‌کنندگی ارائه خدمات به مردم را بر عهده داریم اما اذعان می کنم اگر کمک ها شما نباشد، دولت نمی تواند به تنهایی در رفع آسیب‌های اجتماعی گام بردارد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی نیز در این آیین گفت: پس از تشکیل سامانه ملی نیکوکاری تاکنون ۱۰۳ خیریه خراسان رضوی در این شبکه ملی ثبت و کد کاربری دریافت کرده‌اند.

رضا سلم آبادی افزود: سامانه شبکه ملی نیکوکاری امسال شکل گرفت تا نیازمندان جامعه را در قالبی هماهنگ بین نهادهای خیریه زیر پوشش قرار دهد و با ثبت و ضبط امور خیریه در این قالب مشخص شود چه افرادی در چهارچوب این شبکه سراسری چه مقدار و چه زمانی کمک دریافت کرده اند.

وی ادامه داد: در این سامانه پس از ثبت افراد، اولین ارتباط با ثبت احوال برقرار می شود و از طرفی فقط به کد ملی خانوارهای سه دهک پایین جامعه خدمات ارائه خواهد شد و دیگر دهک های درآمدی امکان دریافت کمک خیران را نخواهند داشت.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی گفت: ۷۰ درصد کار کمیته امداد و خیریه ها مشترک است و البته باید کمکها مطابق نیاز خانوارها انجام شود، یعنی خانواده نیازمند کمک پزشکی، خدمات درمان بگیرد و خانواده دارای دختر در آستانه ازدواج، جهیزیه دریافت کند.

سلم آبادی به موضوع استفاده برخی افراد از خدمات چندین موسسه خیریه اشاره کرد و گفت: متأسفانه این موضوع را در دوره کرونا شاهد بودیم که البته آنرا نقیصه نمی دانیم، اما اینکه برخی دیگر از نیازمندان هیچ کمکی دریافت نکنند جای اشکال است و باید به این مشکل رسیدگی کرد.

بر اساس اعلام کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی در حال حاضر ۸۵۰ موسسه خیریه در این استان از استانداری و فرمانداری‌های تابعه مجوز فعالیت دارند که علاوه بر آن بیش از ۲۰۰ مجوز نیز از سوی بهزیستی و ۷۱۷ مجوز از سوی کمیته امداد به موسسات خیریه اعطا شده است. همچنین اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی و نهادهایی همچون نیروی انتظامی و بسیج سازندگی در قالب گروه های جهادی در زیرمجموعه های خود گروه های خیریه و کمک رسان را تاسیس و ساماندهی می کنند.

در این مراسم از موسسات خیریه انصارالهادی، نسیم محبت امام رضا(ع)، خیریه علی بن موسی الرضا(ع)، تشکل مردمی کهف الحسن، موسسه خیریه لاله خونین علی اکبر(ع)، انجمن حمایت از بیماران ام اس خراسان رضوی، خیریه محبان الحسین(ع)، مجموعه مراقبتی و میانجیگری ضامن خراسان رضوی، جامعه نابینایان ثامن و انجمن همیاران سلامت و امید خراسان رضوی تجلیل شد.

هم اکنون در استان ۶.۸ میلیون نفری خراسان رضوی، بیش از ۳۹۰ هزار نفر زیر پوشش خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا