اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

مشهد یکی از قطبهای سه‌گانه اهدای عضو بدن در ایران است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مشهد همتراز با تهران و شیراز به عنوان مرکزیت یکی از قطبهای سه‌گانه ایران در حوزه اهدای اعضای پیوندی به بدن بیماران نیازمند شناخته شده و با تمام ظرفیت در این حوزه فعال است.

دکتر ابراهیم خالقی روز یکشنبه در مراسمی به منظور پلاک‌گذاری درختان باغ خاطره به نام اهداکنندگان اعضای حیاتی بدن در مشهد افزود: جراحیهای پیوند اعضای اهدایی از بدن شهروندان دچار مرگ مغزی به بیماران نیازمند عضو حیاتی، از سال ۱۳۸۰ در دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز شده است

وی از والدین عزیزان اهداگر عضو تقدیر و بیان کرد: تاکنون اعضای اهدایی بدن شهروندان شریف دچار مرگ مغزی در حوزه فعالیت دانشگاه علوم پزشکی به چهار هزار و ۹۰۰ بیمار نیازمند عضو حیاتی پیوند زده شده است. 

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: اعضای پیوند زده شده به این تعداد بیمار نیازمند در دانشگاه علوم پزشکی مشهد متعلق به بدن هزار و ۱۰۰ اهداگر روانشاد بوده که به سبب مرگ مغزی فوت کرده بودند. 

وی گفت: اگر امضای رضایت والدین ایثارگر این مرحومان دچار مرگ مغزی برای اهدای عضو عزیزانشان نبود ادامه زندگی برای بیماران نیازمند عضو میسر نمی‌شد. 

مجید طهوریان‌عسکری، عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم گفت: “باغ خاطره بوستان بهار” یکی از فرصتهای بسیار خوب برای بازخوانی خاطرات عزیزانی است که امروز در جمع ما نیستند ولی یاد، نام و کار نیک آنها بخاطر اهدای عضو، در تاریخ این شهر به یادگار می‌ماند.

مراسم پلاک‌گذاری درختان به نام اهداکنندگان عضو، همزمان با هفته درختکاری و با حضور اعضای خانواده‌های مرحومان نجاتبخش حیات بیماران نیازمند عضو، خیران این حوزه، اعضای انجمن اهدا و پیوند عضو مهر، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی، رییس و مسوولان بیمارستان منتصریه مرکز جراحیهای پیوند عضو در مشهد، اعضای شورای شهر و شهرداری مشهد در محل باغ خاطره بوستان بهار این شهر برگزار شد.

مشهد یکی از قطبهای سه‌گانه اهدای عضو بدن در ایران است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا