اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

مشهد نیازمند شهر فرودگاهی است


به گزارش خبرنگار مهر، سید عبدالله ارجائی ظهر چهارشنبه در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه مشهد با اشاره بر ظرفیت زائرپذیری شهر مشهد، بر ایجاد یک شهرک فرودگاهی تأکید و اظهار کرد: مشهد نیازمند شهر فرودگاهی است و در این زمینه مطالبه‌گر هستیم زیرا فرودگاه مشهد در موقعیت مناسبی نیست و همه در کشور قبول دارند که آلودگی صوتی و زیست محیطی ایجاد می‌کند و همچنین تمام لندینگ‌ها از روی شهر است.

شهردار مشهد در خصوص پیگیری این مطالبه افزود: مطالبه مدیران شهری، انتقال فرودگاه است اما اینکه چه چیزی جایگزین فرودگاه شود نیازمند مطالعه است و نتیجه مطالعات هرچه که باشد، ما پای کار هستیم.

وی بر احقاق حقوق مردم در دوره مدیریت جدید شهری تأکید و بیان کرد: برای حقوق مردم کوتاه نخواهیم آمد و اگر قرار بود کوتاه بیاییم، وضعیت‌مان این نبود؛ بسیاری از مسائلی که در چند ماه گذشته گریبان‌گیر مدیریت شهری شده است به خاطر این است که از حقوق مردم کوتاه نیامده‌ایم.

ارجائی از پرداخت معوقات شهرداری خبر داد و اضافه کرد: حقوق سال گذشته پیمانکاران را امسال پرداخت می‌کنیم اما قبول داریم که باید توانمندسازی کنیم اما برخی از کارها تزئینی است و ما می‌خواهیم کار واقعی انجام دهیم.

جمع‌آوری معتادان متجاهر وظیفه شهرداری نیست

وی در خصوص ساماندهی معتادین متجاهر، اشاره‌ای به نقش شهرداری و تعامل با سایر نهادها کرد و گفت: بر اساس قانون، شهرداری متولی جمع‌آوری معتادان متجاهر نیست و نقش تعامل و همکاری را دارد، باید رفتار سلیقه‌ای را حذف کنیم و قانون را ملاک عمل قرار دهیم.

شهردار. مشهد با انتقاد از نگاه برخی نهادها در تعامل با مدیریت شهری بیان کرد: تعامل به چه معناست؟ آیا تعامل یک طرفه است یا دوطرفه؟ اگر معنی تعامل این است که فقط مدیریت شهری هزینه بدهد و مدیریت شهری کیسه پول باشد، باید بدانیم که این پول مردم است.

وی، در موضوع بودجه ۱۴٠۱ شهرداری مشهد، افزایش بودجه فرهنگی اجتماعی را وجه تمایز آن با سال‌های گذشته دانست و تصریح کرد: سعی کرده‌ایم ۳۸ درصد از بودجه را به پروژه‌های مناطق کمتر توسعه یافته اختصاص دهیم که این مسئله برای اولین بار رخ داده و نسبت به سال گذشته رشد چند برابری داشته است؛ همچنین به دنبال خودکفا کردن سازمان‌هایی هستیم که امکان فعالیت اقتصادی دارند زیرا برخی از سازمان‌ها امروز هزینه‌بر هستند و می‌توانیم آنها را اقتصادی کنیم تا به بودجه عمومی شهر کمک کنند.

سهم ۷۰ درصدی عمران و آبادانی شهر از بودجه ۱۴۰۱

ارجائی مبلغ بودجه ۱,۴۰۱ را بالغ بر ۲۶ هزار میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: برای اولین بار ۷۰ درصد بودجه به فعالیت‌های عمرانی اختصاص پیدا کرده و ۳۰ درصد مربوط به هزینه‌های جاری است، این مسئله از میانگین کشوری شهرداری‌ها بالاتر است و یک رکورد محسوب می‌شود که امیدواریم درآمدهای پایدار مجموعه را به ۴۶ درصد برسانیم.

شهردار مشهد در پاسخ به انتقاد برخی خبرنگاران مبنی بر عدم انتصاب معاون شهرسازی در مدت مسئولیت شهردار جدید، گفت: انتصاب معاون شهرسازی در حال طی مراحل اداری است و نامه مأموریت وی صادر شده است، اگر دستگاه مبدأ پاسخ دهد روند سریع‌تر خواهد شد.

حوزه ورزش بانوان و معلولین نیز یکی دیگر از محورهای سوالات خبرنگاران از شهردار مشهد بود که وی در این خصوص اظهار کرد: در حوزه ورزش همگانی، بانوان و معلولین ورود جدی خواهیم داشت اما مبنا این است که به هیچ عنوان تیم‌داری نکنیم هرچند که تابع سیاست‌های شورای اسلامی شهر در این حوزه هستیم.

ایجاد مثلث مدیریت ترافیک

وی با پرداختن به معضل ترافیک، از تشکیل مثلثی با حضور شهرداری، نیروی انتظامی و گروه‌های مردم نهاد و با محوریت فرهنگسرای ترافیک در حوزه انضباط ترافیکی خبر داد و گفت: باعث تأسف است که هر سال نزدیک به ۲۳۰ کشته در سوانح رانندگی درون شهری و بالغ بر ۲۰ هزار تصادف جرحی اتفاق می‌افتد.

ارجائی بیان کرد: این وضعیت قابل قبول نیست و در این زمینه برنامه‌هایی وجود دارد که شامل انضباط ترافیکی، راه‌های اصلی و اصلاح هندسی است.

هدفمند شدن فعالیت فرهنگسراهای موضوعی

وی در پاسخ به انتقاد خبرنگار مهر نسبت به ضعف جدی فرهنگسراها در ایفای رسالت‌های تعریف شده، پاسخ داد: این مسئله نیز در دست اقدام است و بنا شده که حدود ۱۲ فرهنگسرا به‌صورت عمومی خدمات فرهنگی را در محلات ارائه دهند و ۱۳ فرهنگسرا نیز طبق عنوان اختصاصی خود فعالیت جدی و هدفمند داشته باشند، هر چند که در اجرای جزئیات منتظر ابلاغ شورای شهر هستیم.

ارجایی در رابطه با تعامل شهرداران مناطق با مساجد محلات و پشتیبانی از آنان در راستای افزایش خدمات مساجد و پویایی محلات، بر نقش‌آفرینی مساجد و رویکرد محله‌محوری تأکید کرد و برای پیشبرد این مسئله از حذف فرآیندهای طولانی و افزایش اختیارات شهرداران مناطق سیزده‌گانه مشهد در جهت فعالیت جدی در محلات و خدمت‌رسانی سریع‌تر به مردم خبر داد.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا