اخبار خراسان رضویخارجیسیاسی

مشهد قابلیت جذب سرمایه گذار ژاپنی را دارد

وزیر مختار سفارت ژاپن (معاون سفیر) در ایران گفت: مشهد به عنوان دومین کلانشهر ایران با حضور گسترده گردشگران از سراسر دنیا، می تواند به یکی از مهمترین مقاصد سرمایه‌گذاری و همکاری های مشترک میان ایران و ژاپن تبدل شود.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، ماتسوئو هیروتاکا روز چهارشنبه در دیدار با مدیران ارشد شهری مشهد مقدس اظهارداشت: با توجه به سابقه همکاری های مشترک در حوزه پسماند، امیدواریم بتوانیم با همراهی شهرداری مشهد در زمینه توسعه فناوری و انتقال دانش روز دنیا به متخصصان شهری زمینه های همکاری مشترک را چند برابر کنیم.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد مقدس نیز در این نشست افزود: همکاری‌های مدیریت شهری در مشهد با سازمان همکاری‌های بین المللی ژاپن از سال 2009 تاکنون ادامه دارد.

علی نجفی افزود: طی سال های اخیر با توسعه همکاری‌ها در زمینه مدیریت پسماند و انتخاب سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد به عنوان مرکز آموزش در زمینه پسماند با همکاری جایکا ژاپن، مدیریت شهری این کلان شهر از جایگاه بسیار خوبی در غرب آسیا برخوردار شده و دوره‌های تخصصی و متنوعی برای متخصصان حوزه پسماند در کشورهای همسایه برگزار کرده است.

وی ادامه داد: احداث  لندفیل مهندسی بهداشتی در مشهد، اجرای طرح تصفیه شیرابه با روش باز چرخانی برای اولین بار در منطقه با هدایت کارشناسان ژاپنی و برگزاری دوره های آموزشی کشورهای همسایه زیر نظر جایکا ژاپن توسط کارشناسان شهرداری مشهد نمونه دیگری از همکاری‌های دو کشور در زمینه مدیریت پسماند است که به الگویی برای سایر کلان شهرها تبدیل شده است.

معاون شهردار مشهد افزود: احداث اولین نیروگاه زباله سوز در مشهد با همکاری متخصصان ژاپنی یکی از ظرفیت‌هایی است که می‌تواند زمینه همکاری‌های مشترک میان دو کشور را به صورت قابل توجهی افزایش دهد، چرا که سرمایه گذاری در این حوزه با بازدهی مناسبی همراه خواهد بود.

 معاون شهردار و رئیس سازمان اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری مشهد نیز در این جلسه با اشاره به آمادگی شهرداری مشهد برای همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور افزود: زیرساخت‌های لازم برای توسعه سرمایه گذاری‌های خارجی در کلانشهر مشهد فراهم شده است.

محمود عیدی اضافه کرد: با استفاده از ظرفیت‌های گوناگونی که در این کلانشهر وجود دارد، می‌توان در حوزه‌های مدیریت پسماند و نیز ساخت مسکن ارزان قیمت و ضد زلزله همکاری های گسترده ای را با کشور ژاپن برقرار کرد.

وزیر مختار ژاپن: دانشجویان ژاپنی علاقه‌مند به فرهنگ ایرانی هستند

وزیر مختار سفارت ژاپن (معاون سفیر) در دیدار با سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد نیز اظهارداشت: دانشجویان ژاپنی بسیار علاقه‌مند به زبان فارسی و فرهنگ ایرانی هستند.

وی همچنین از مرکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد دیدن کرد و ضمن دیدار با برخی اساتید دانشگاه، تعدادی کتاب به مجموعه کتابخانه مرکزی این دانشگاه اهدا کرد.

سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد در این دیدار با اشاره به سابقه حضور سفیر ژاپن در آذرماه سال گذشته در این دانشگاه و مذاکرات انجام شده بر همکاری میان دانشگاه فردوسی مشهد و کشور ژاپن در خصوص حمایت و بورسیه دانشجویان افغانستانی، تاسیس پارک علم و فناوری مشترک با همکاری دو طرف تاکید کرد.

دکتر احد ضابط همچنین بر همکاری در موضوع آموزش زبان فارسی و ژاپنی، ثبت اختراعات دانشجویان و استادان دانشگاه فردوسی مشهد در مراکز ثبت اختراع ژاپن و توسعه روابط استادان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های ژاپن با اساتید و دانشگاه‌های آن کشور تاکید کرد.

وزیر مختار ژاپن و سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد در این دیدار پیرامون زمینه‌ همکاری با دانشگاه‌ها و موسسات ژاپنی گفتگو کردند و همچنین بر ایجاد مرکز و پایگاهی در دانشگاه فردوسی مشهد برای همکاری مستقیم با مراکز علمی و فناوری ژاپن تاکید شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا