اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

مراجعه شهروندان مشهدی به مراکز تشخیص کرونا چهار برابر شده است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- مدیر توسعه شبکه و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: میزان مراجعات روزانه شهروندان مشهدی به مراکز منتخب تشخیص کرونا در این کلانشهر با چهار برابر افزایش نسبت به روزهای گذشته، به افزون بر سه هزار نفر در روز رسیده است.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز دوشنبه به نقل از دکتر محمدحسن درخشان گزارش داد: پاسخ آزمایش طبی تشخیص ابتلا به ویرووس کرونا برای ۵۰ درصد از این مراجعان نیز مثبت است.

وی نیمی از این مراجعات شهروندان مشهدی را مربوط به مراکز دانشگاهی و نیم دیگر آن را مراکز خصوصی ذکر و بیان کرد: هم‌اینک ۴۷ مرکز خصوصی تشخیص طبی کرونا همراه با ۲۲ مرکز فعال دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این شهر همکاری دارشته و غربالگری، آزمایشهای طبی رپید، پی.سی.آر و ثبت بیماران مشکوک و مثبت را در “سامانه سینا” انجام می‌دهند. 

مدیر توسعه شبکه و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: آمارهای مربوط به دهه نخست بهمن ماه جاری نشانگر جهش سریع در شیوع سویه اومیکرون ویروس کرونا است بنابراین همه شهروندان باید هشدارها را برای تکمیل واکسیناسیون، استفاده از ماسک طبی صورت، رعایت فاصله فیزیکی در اجتماع و عمل به دستورات بهداشتی پیشگیرانه بیش از پیش جدی بگیرند. 

دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در کلانشهر مشهد و ۱۵ شهرستان دیگر خراسان رضوی ۸۰ درصد جمعیت شش میلیون و ۸۷۱ هزار نفری این استان را زیر پوشش دارد. ارائه خدمات بهداشتی و درمان به جمعیت ۱۷ شهرستان دیگر خراسان رضوی بر عهده دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی نیشابور و تربت‌جام است.

هماینک ۶۰۰ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری هستند. همچنین از میان ۳۳ شهرستان این استان تربت‌حیدریه در وضعیت قرمز، شش شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱  شهرستان در وضعیت زرد و پنج شهرستان در وضعیت آبی شیوع ویروس کرونا قرار دارند. 

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا دیروز ۱۰ بهمن ماه ۴۴ نفر در کشور بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند تا مجموع جانباختگان آن به ۱۳۲ هزار و ۴۲۴ نفر برسد.

بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۱ هزار و ۹۹۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۰۹ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۳۴۴ هزار و ۱۷۹ نفر رسید.

تاکنون ۶ میلیون ۱۰۲ هزار و ۲۹۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و یک هزار و ۴۰۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

همچنین ۶۰ میلیون و ۶۹۹ هزار و ۳۸۱ نفر از شهروندان ایرانی تاکنون دُز نخست، ۵۴ میلیون و ۴۰ هزار و ۸۹ نفر دُز دوم و ۱۶ میلیون و ۸۷۷ هزار و ۷۸۲ نفر هم دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. مجموع واکسنهای تزریق شده در کشور به ۱۳۱ میلیون و ۶۱۷ هزار و ۲۵۲ دُز رسیده است. 

هم‌اینک در سطح ایران هفت شهرستان در وضعیت قرمز، ۴۳ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۸۱ شهرستان در وضعیت آبی شیوع ویروس کرونا قرار دارند. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا