اخبار خراسان رضویبانوانتناسب اندام و زیبایی

متخصص کودکان: شیر مادر پوسیدگی دندان ایجاد نمی‌کند

متخصص کودکان گفت: متاسفانه برخی افراد به اشتباه تصور می‌کنند که شیر مادر پوسیدگی دندان ایجاد می‌کند، در حالی که این شیر می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. هر ماده‌ی غذایی که به مدت زیاد روی دندان باقی بماند، پوسیدگی ایجاد می‌کند.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، محمود راوری اظهار کرد: متاسفانه برخی افراد به اشتباه تصور می‌کنند که شیر مادر پوسیدگی دندان ایجاد می‌کند، در حالی که این شیر می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. هر ماده‌ی غذایی که به مدت زیاد روی دندان باقی بماند، پوسیدگی ایجاد می‌کند.

متخصص کودکان افزود : تمام مجامع علمی دنیا و حتی قرآن و احادیث اسلام به تغذیه‌ی نوزاد با شیر مادر تاکید کرده‌اند.

وی افزود: بسیاری از محققان تغذیه با شیر مادر را تا 2 سالگی – به درخواست کودک – توصیه کرده‌اند.

راوری با اشاره به اینکه انسان در دوره‌ نوزادی آسیب‌پذیر است، عنوان کرد: شیر مادر می‌تواند از نوزاد محافظت کند، در حالی که شیرهای غیر از مادر این حفاظت را ایجاد نمی‌کنند.

متخصص کودکان با بیان اینکه نوزاد باید از مراحل جنینی تغذیه مناسبی داشته باشد، اظهار داشت: مادری که در دریافت کافی پروتئین مشکل داشته باشد، ممکن است فرزندش را به سمت ابتلا به دیابت سوق دهد.

وی با اشاره به اینکه شیرِ مادر هیچ وقت کم نیست، تاکید کرد: یک مادر می‌تواند همزمان سه بچه‌ شیرخوار را از نظر تغذیه تامین کند.

راوری با بیان اینکه مادر باید روش‌های درستِ شیردهی را یاد بگیرد، تصریح کرد: نوزاد باید در شش ماهِ اول زندگی خود فقط از شیر مادر تغذیه کند و در کنار این با توصیه‌ پزشک قطره‌ ویتامین D را مصرف کند.

متخصص کودکان با اشاره به اینکه نوزاد نباید آهن مصرف کند، بیان کرد: اگر نوزاد مشکل کمبود آهن داشته باشد، پزشک بعد از 6 ماهگی مصرف آهن را تجویز می‌کند.

وی با اشاره به اینکه کودک مصرف غذای خانواده را پس از دو سالگی شروع می‌کند، توضیح داد: کودک در شش ماهِ اولِ سال دوم زندگی خود، غذای خانواده را که باید فاقد نمک و فلفل و ادویه‌جات باشد مصرف کند.

راوری افزود: با اضافه شدنِ غذای خانواده به برنامه‌ غذایی کودک شیر مادر حذف نمی‌شود.

متخصص کودکان ادامه داد: متاسفانه برخی افراد به اشتباه تصور می‌کنند که شیر مادر پوسیدگی دندان ایجاد می‌کند، در حالی که این شیر می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

وی افزود: هر ماده‌ غذایی که به مدت زیاد روی دندان باقی بماند، پوسیدگی ایجاد می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا