اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

قدیمی‌ترین اسناد تعلیم و تربیت کتابخانه آستان قدس رضوی در مشهد رونمایی شد

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- قدیمی ترین اسناد مرتبط با تعلیم و تربیت موجود در آرشیو مرکز اسناد و مطبوعات کتابخانه آستان قدس رضوی طی مراسمی در محل این کتابخانه رونمایی شد.

رییس اداره اسناد آستان قدس رضوی در این مراسم که روز سه‌شنبه در تالار کنفرانس سازمان کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد گفت: بیش از هفت هزار برگ سند تاریخی مراکز آموزشی در جوار مطهر رضوی از دوره صفوی تا پهلوی در مرکز اسناد موجود است.

الهه محبوب افزود: اسناد موجود در مرکز اسناد آستان قدس رضوی، نشانگر مراکز آموزشی بسیاری از جمله مکتب‌خانه ویژه اطفال و مدارس علمیه از دوره صفوی در جوار حرم مطهر امام رضا(ع) است و قدیمی‌ترین سند مکتب‌خانه نیز مربوط به سال ۱۰۱۲ هجری قمری است که به قبض حقوق معلم مکتب‌خانه تعلق دارد.

وی ادامه داد: مدارس «پریزاد»، «دودر» و «بالاسر» از جمله مراکز آموزشی هستند که از دوره تیموری در جوار حرم رضوی ایجاد شد و از دوره صفویه به بعد تعداد این مدارس افزایش پیدا کرد که از جمله آن می‌توان به مدارس علمیه «فاضل خان»، «میرزا»، «مستشاریه» و «علی نقی میرزا» اشاره کرد.

رییس مرکز اسناد کتابخانه آستان قدس رضوی گفت: نیک‌اندیشانی همچون محمود بیک ناظر بیوتات آستانه، بانو تاج ماه‌بیگم، مهدی قلی خان قرایی، علی اکبرخان تحویلدار و میرزا بابا مستوفی، املاک خود را برای مصارف آموزشی در آستان قدس رضوی وقف کردند.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم اسلامی رضوی نیز در این مراسم تعلیم و تربیت را از امور مورد تاکید اسلام ذکر کرد و مساجد را یکی از مراکز تعلیم و تربیت در آغاز اسلام برشمرد.

حجت الاسلام محمدابراهیم روشن ضمیر افزود: حضور اشخاص برجسته علمی از جمله مرحوم مجلسی، کاشانی و حرعاملی در مشهد و برگزاری جلسات متعدد از سوی بزرگان دینی نشان از جایگاه تعلیم و تربیت در مشهد است و شخصیت‌های برجسته علمی بسیاری در مدارس علمیه مشهد در قرن ۱۴ و ۱۵ حضور داشته اند.

وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی، آستان قدس رضوی مدارس و حوزه‌های علمیه را  احیا کرد و امروزه شاهد تولید آثار برجسته علمی و پژوهشی بسیاری از حوزه‌های علمیه و دانشگاه علوم اسلامی رضوی هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا