اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

قالیباف: فاصله گرفتن از آرمان‌های انقلاب مشکل‌آفرین است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- رییس مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که روزی با انقلاب بودند و امروز گمان می‌کنند انقلاب و آرمان‌های آن اشتباه بوده است، اشتباه می‌کنند و همه این مشکالات زمانی پیدا شد که از مبانی، ارکان و آرمان‌های انقلاب فاصله گرفتیم.

محمدباقر قالیباف روز جمعه در پایان مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن و در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه مشهد، با گرامیداشت یاد حضرت امام(ره) و شهدا، افزود: حضرت امام(ره) به مردم‌باوری و سنت های الهی باور عمیق قلبی داشتند.

وی ادامه داد: وقتی امام(ره) قیام خود را آغاز کرد و یک تنه در برابر رژیم مستبد شاه و حامیان آمریکایی او ایستاد همه می‌گفتند مبارزه بدون امکانات با قدرت ستم‌شاهی معنا ندارد اما امام (ره) با ایمان به سنت های الهی به مسیر خود ادامه داد و با مردم سخن گفت و آنها به صحنه آمدند و معنی ملت واحد را در مبارزات انقلاب دیدیم.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ما قدرت مردم‌باوری و نقش مردم در کارها و همچنین باور به سنت الهی را به عنوان ۲ رکن مهم، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در دفاع مقدس نیز مشاهده کردیم.

وی ادامه داد: ۲۲ بهمن، یوم الله و روز پیروزی انقلاب و افتخار همه ما است. امروز روز ذکر و یادآوری و یک حقیقت زنده است. انقلاب اسلامی یک باور بالنده است که هر روز با عظمت تر و باشکوه تر به پیش می رود و یک حقیقت همیشه زنده است.

قالیباف گفت: در دوران دفاع مقدس و در چند ماه نخست جنگ که بنی صدر رییس جمهور و فرمانده کل قوا بود و به سنت الهی باور نداشت، مشکل داشتیم اما وقتی که او برکنار شد و امام (ره) فرماندهی را به دست گرفتند دیدیم که پیروزی ها به سرعت حاصل شد. رزمندگان اسلام افتخار آفریدند اینها همه نماد ایمان به قرآن و سنت الهی است.

وی افزود: سرداران دفاع مقدس هم از دل مردم بلند شدند و سرنوشت جنگ را تغییر دادند و خلاقانه و با تدبیر عمل و افتخارآفرینی کردند. در دفاع مقدس شایسته سالاری، شایسته گزینی و شایسته پروری و برنامه‌ریزی دقیق حاکم شد و مکتب امام(ره)که به فرموده مقام معظم رهبری مبتنی بر سه عنصر معنویت، عقلانیت و عدالت بود، در سراسر جبهه ایجاد شد و رزمندگان و مردم هم اعتقاد به سنت‌های الهی داشتند.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در ابتدای پیروزی انقلاب، اسرائیل به دنبال نابودی ما بود اما امروز بعد از ۴۰ سال جبهه مقاومت چسبیده به مرز اسرائیل است، اینها از نعمات و نتایج باور به سنت الهی است. باور به سنت الهی هم در پیروزی و هم در تداوم انقلاب اثر داشته است.

قالیباف گفت: در جهاد تبیین باید مبانی و جهت گیری ها به خصوص برای نسل جوان گفته شود.

وی افزود: انقلاب اسلامی و امام(ره) یک حقیقت زنده است. در ۴۰ سال گذشته هر جا ما مبتنی بر مبانی حرکت کرده ایم، افتخار آفرینی کرده ایم.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه اگر معتقد به مبارزه با ظالم باشیم خدا نیز وعده پیروزی داده است، افزود: اگر از مبانی انقلاب فاصله بگیریم بر مشکلات فائق نخواهیم شد و امروز ما نیازمند ثبات در اصول و مبانی و همچنین تحول و تغییر اساسی در رویکرد و روش و ابزار هستیم.

قالیباف افزود: امروز تحولی که در حوزه‌های مختلف و به خصوص نظامی ایجاد شده است از روحیه “ما می‌توانیم” نشات گرفته است. از روحیه ای که به جوانان خلاق، مدیر و باسواد اجازه داد به میدان بیایند و مشارکت معنادار در اداره کشور پیدا کنند. هر جا این فرصت را در عرصه اقتصاد از دست داده و اقتصاد را به سمت یک اقتصاد دولتی محض پیش برده و به مردم فرصت کار ندادیم، مفاسد، عقب ماندگی و چالش‌ها به وجود آمده است.

وی گفت: در حوزه اقتصادی، مشکلات ما مشکلات مالی، پولی و امکانات نیست. ما نیازمند این هستیم که از دالان کارآمدی بگذریم و برای این امر، نیازمند تحول در نظام حکمرانی اداری و اجرایی کشور هستیم.

قالیباف ادامه داد: دشمن امروز بر حوزه اقتصادی و جنگ رسانه‌ای متمرکز شده است تا هم روحیه و اراده مردم را تضعیف کند و هم ناامیدی و وادادگی را به مسوولان تزریق کند و پایه ها و ارکان و اصول انقلاب را با فشار اقتصادی و جنگ رسانه‌ای، بین امام و امت و نظام با مردم فاصله ایجاد کند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه اقتصاد بخشی درگیر ربا است. وقتی فساد و ربا باشد، این جنگ با خداست و چالش اقتصادی ایجاد می‌شود.

قالیباف ادامه داد: باید با ایمان در راه شهدا و امام (ره) و رهبری انقلاب محکم گام برداریم و ذره ای تردید نکنیم و برای مردم نیز فرصت نقش آفرینی فراهم کنیم.

وی افزود: ما مسوولان نباید در مقام اپوزیسیون صحبت کنیم بلکه باید پاسخ‌گوی مسوولیتی که داریم، باشیم.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مردم به مبانی و اصول انقلاب رای دادند و مجموعه قوا باید با همکاری و هم افزایی به سمت تحول در همه بخش‌ها حرکت کنند.

وی در بخشی از سخنان خود یاد آیت الله گرایلی، از استادان حوزه علمیه مشهد و امام جماعت حرم مطهر رضوی و “سعید تشکری”، هنرمند تئاتر، نمایشنامه نویس و فیلمنامه‌نویس انقلابی را، که اخیرا به رحمت حق رفته اند، گرامی داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا