اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

قائم مقام تولیت: آستان قدس برای ایجاد تحول در حاشیه شهر مشهد همکاری می‌کند

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: این آستان مقدس با حمایت‌های تولیت و در حد توان برای ایجاد تحول در محلات حاشیه شهر مشهد آماده مشارکت و تقویت همکاری با سایر دستگاه‌های متولی است.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری آستان قدس رضوی، مالک رحمتی در نشست شورای هماهنگی محلات کم‌برخوردار شهر مشهد، افزود: چندین سال است که یکی از دغدغه‌های جدی رهبر معظم انقلاب و تولیت آستان قدس رضوی، رسیدگی به محلات حاشیه شهر مشهد و ریشه‌کن کردن فقر مطلق در این مناطق است. فقدان نقشه راه دقیق، جامع و عدم حرکت منظم و مستمر در این مسیر، دلیل عدم موفقیت در ساماندهی حاشیه شهر مشهد است.

وی ادامه داد: تولیت آستان قدس رضوی به صورت مداوم و مستمر برنامه رسیدگی حضوری به مشکلات مردم حاشیه شهر مشهد را در دستور کار خود قرار داده‌اند که تلاش مستمر برای ساماندهی حاشیه شهر مشهد توسط همه دستگاه‌های متولی، با کمک و بهره‌گیری از ظرفیت‌های این آستان مقدس است و بنیاد کرامت رضوی در این زمینه با تمام توان آماده هرگونه همکاری برای تحقق این مهم است.

قائم مقام تولیت آستان قدس اظهار داشت: این آستان در کنار خدمات متعدد علمی، فرهنگی و اجتماعی در این مناطق در حوزه ساماندهی محلات کم‌برخوردار مشهد از جمله شهرک شهید رجایی و شهرک شهید باهنر، اقداماتی اثربخش نظیر مساعدت جدی در واگذاری سند مالکیت به مستاجران، واگذاری زمین رایگان ۴۹ ساله به دستگاه‌های اجرایی برای ساخت مدارس و مراکز درمانی در محله‌های هدف و همچنین توزیع بسته‌های معیشتی و غذای گرم را داشته و این حمایت‌های خود را ادامه خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: نکته مهم این است که ساماندهی حاشیه شهر مشهد نیازمند یک نقشه راه جامع، کارشناسی شده و دارای زمان‌بندی مشخص همراه با اطلاعات دقیق از خانوارهای ساکن است تا بتوان برای حل مشکلات اهالی این منطقه برنامه‌ریزی و در سه بازه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت آن را اجرایی کرد.

رحمتی تأکید کرد: ساماندهی و تحول مناطق حاشیه شهر مشهد با فرآیند اداری امکان‌پذیر نیست. این موضوع باید در وجود مدیران شهری و استانی به یک درد و باور تبدیل شود تا به صورت جهادی برای تحقق آن تلاش شود و تا زمانی که غبار محرومیت از چهره این محله‌ها زدوده نشده جهاد ادامه دارد.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، حاشیه شهر در مشهد با گستره‌ای شامل ۱۳ درصد از مساحت این کلانشهر، ۳۲ درصد جمعیت مشهد را در خود جای داده‌ است یعنی افزون بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت سه و نیم میلیون نفری این کلانشهر در ۶۶ پهنه حاشیه شهر مشهد ساکن هستند که ۳۰۰ هزار نفر از این تعداد را مهاجران خارجی تشکیل می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا