اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

عملیات پیش راه‌اندازی تغلیظ گاز اسیدی با حضور رییس جمهور در سرخس آغاز شد

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- سرپرست پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس گفت: با حضور آیت الله سید ابراهیم رئیسی عملیات پیش راه اندازی تغلیظ گاز اسیدی با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد ریال در منطقه خانگیران سرخس آغاز شد.

یحیی فیضی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: مزایای این عملیات افزایش تولید ۱۱ هزار تنی گوگرد در سال و افزایش طول عمر کاتالیست‌ها و کاهش انتشار گازهای آلاینده است و این طرح ۷۰۰ میلیارد ریال در سال سودآوری دارد.

وی ادامه داد: رییس جمهور امروز همچنین با حضور در پالایشگاه شهید هاشمی نژاد سرخس دستور آغاز “عملیات اجرایی مرحله دوم ذخیره‌سازی گاز شوریجه D” را صادر کرد.

سرپرست پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس گفت: ذخیره‌سازی گاز در مخزن شوریجه طی ۲ مرحله تعریف شده است که مرحله نخست آن با ظرفیت تزریق روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب در هشت ماه نخست سال و برداشت روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب از آن در چهار ماه سرد سال، پیش از این به بهره‌برداری رسیده است و  گاز برداشت‌ شده از طریق خط ۴۸ اینچ برای مصرف در شمال شرق کشور به شبکه گازرسانی تزریق می‌شود.

عملیات پیش راه‌اندازی تغلیظ گاز اسیدی با حضور رییس جمهور در سرخس آغاز شد

فیضی افزود: همچنین بهره‌برداری از کارخانه تولید گوگرد گرانول و کود گوگرد بنتونیتی با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار تن در سال و سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد ریالی و با ارزش افزوده سه برابری نسبت به گوگرد خام و توسعه زنجیره ارزش گوگرد دیگر طرحی است که امروز با حضور آیت الله رییسی به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد: امروز همچنین کارخانه تولید گوگرد پاستیل و کود گوگرد بنتونیتی با ظرفیت اسمی ۷۲ هزار تن در سال و سرمایه گذاری هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی هم بهره‌برداری شد. ۲ طرح اخیر تولید کود گوگرد با مشارکت بخش خصوصی است.

شرکت پالایش گاز شهید هاشمی‌نژاد سرخس که با نام محلی “خانگیران” نیز شناخته می‌شود واقع در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق مشهد تولیدکننده گاز طبیعی، گوگرد، مایعات گازی و محصولات واحد تقطیر از مخازن گازی منطقه شامل سه مخزن گاز شیرین و یک مخزن گاز ترش است.
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا