اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

علت از کار افتادن سرسره برقی شهربازی مشهد چه بود؟

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- توقف یکی از سرسره‌های شهر بازی بوستان ملت مشهد، شب گذشته، شنبه سبب شد تا استفاده‌کنندگان از این دستگاه برای دقایقی روی هوا معلق بمانند.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، نظاره سرنشینانی که روی صندلی این اسکیت (سرسره یو)  با کمربندهای بسته شده روی بالاترین نقطه آن متوقف شده بودند، برای دقایقی نفس‌ها را در سینه حبس کرده و ناظران این ماجرا از یکدیگر می‌پرسیدند که مگر این دستگاه‌ها، استاندارد لازم را ندارند؟

طبق قانون، تجهیزات شهربازی‌ها برای بهره‌برداری باید تاییدیه سازمان استاندارد را داشته باشد و به صورت ادواری نیز این تجهیزات مورد بازرسی قرار گیرد.

شرط فعالیت شهر بازی بوستان ملت مشهد نیز اخذ تاییدیه‌ها و مجوزهای اداره کل استاندارد بود که طبق گفته مسوولان مرتبط شهری، تنها دو وسیله بازی آن از لحاظ تجهیزات امینی تاییدیه استاندارد را ندارد و مابقی دستگاه‌ها تاییدیه لازم را دارند.

پایین آوردن سرنشینان سرسره با کنترل دستی

سرپرست مدیریت دارایی و توسعه خدمات معاونت اقتصادی شهرداری مشهد در خصوص این اتفاق به خبرنگار رسانه خراسان بزرگ گفت: این دستگاه تاییدیه اختصاصی اداره کل استاندارد را داشته و فعالیت آن مجاز بوده است.

لیلا نوروزی افزود: در اتفاق دیشب دستگاه حین کار متوقف شده بود که بعد از حدود پنج دقیقه از این اتفاق، با کنترل دستی، سرنشینان سرسره به پایین منتقل شدند.

وی خاطرنشان کرد: در زمان بروز این مساله، همکاران ناظر نیز در محل حضور داشتند و خوشبختانه مشکل خاصی رخ نداد.

سرپرست مدیریت دارایی و توسعه خدمات معاونت اقتصادی شهرداری مشهد اضافه کرد: بهره‌بردار برای فعال کردن شهر بازی بوستان ملت باید تاییدیه ایمنی و مجوزهای لازم را از اداره کل استاندارد دریافت می‌کرد که این اقدام برای تمام تجهیزات بازی به جز دو دستگاه صورت گرفته است.

نوروزی افزود: اجازه استفاده از دو دستگاهی که مجوز اداره استاندارد را ندارند، نیز به دریافت تاییدیه های لازم منوط شده است.

قطع برق خنک کننده گیربکس علت توقف دستگاه

معاون اداره نظارت بر اجرای استاندارد اداره کل استاندارد خراسان رضوی نیز در این خصوص به خبرنگار رسانه خراسان بزرگ گفت: طبق قانون تمام وسایل بازی در بوستانها و شهربازی‌ها باید تاییدیه سازمان استاندارد را داشته باشند و بازرسی از این تجهیزات به صورت ادواری توسط شرکتهای بازرسی انجام می‌شود.

فرشاد فیروزآبادی افزود: تمامی تجهیزات شهربازی‌ها تحت کنترل هستند و چنانچه یک وسیله بازی مجوز بهره‌برداری را نداشته باشد، پلمب خواهد شد.

وی اضافه کرد: اتفاق شب گذشته شهربازی بوستان ملت توسط شرکت بازرسی مشهد مورد بررسی قرار گرفت و قطع برق خنک‌کننده گیربکس دستگاه و گیرکردن آن منجر به توقف دستگاه شده بود که به سرعت رفع نقص شد.

معاون اداره نظارت بر اجرای استاندارد اداره کل استاندارد خراسان رضوی ادامه داد: این دستگاه در ۱۴ اسفند سال ۱۴۰۰ مجوز بهره‌برداری یک ساله را از اداره کل استاندارد دریافت کرده است اما برای رفع نقص و جلوگیری از نقص فنی باید ناظران فنی به سرعت نسبت به رفع نقص اقدام کنند.

به گزارش رسانه خراسان بزرگ، اسفندماه سال ۱۳۹۸ طبق اعلام شهردار وقت مشهد، پیمانکار سابق شهربازی بوستان ملت نتوانسته‌ بود به تعهدات خود در خصوص بهره‌برداری از شهربازی این بوستان عمل کند و مردم نسبت به این موضوع به ویژه به لحاظ ایمنی و رعایت استاندارهای لازم، که برای مدیریت شهری نیز حساس است، نگرانی داشتند لذا پیمانکار خلع ید و این شهربازی تحویل شهرداری شد و این مجموعه پس از ماه‌ها تعطیلی، با ارتقای قابل توجه کیفیت دستگاه ها، در اسفندماه سال ۹۹ آماده واگذاری به سرمایه گذار بخش خصوصی شد.

پارک ملت، قدیمی ترین بوستان مشهد در سال ۱۳۴۳ در غرب این شهر ساخته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا