اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

عفو چندباره متخلفان منجر به جری شدن آنان می‌شود


به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای بعد از ظهر پنج‌شنبه در جمع قضات خراسان رضوی با بیان این‌که مجازات سنگین و عفو پس از تعیین مجازات، کار درستی نیست، اظهار کرد: در جرایم اگر حبس لازم نیست، جایگزین حبس اعمال شود و نیاز به تدبیر بیشتر در این امور است.

وی با انتقاد از تغییر یا عفو چندباره احکام، ادامه داد: عفو چندباره برای متخلفان دارای حکم سنگین، منجر به جری شدن آنان و تکرار تخلفات می‌شود.

رئیس دستگاه قضا افزود: نقض احکام قضائی در برخی استان‌ها زیاد است، باید این موارد کاهش یابد به خصوص در پرونده‌های اعمال ماده ۴۷۷ آئین دادرسی کیفری باید این مهم مورد توجه باشد، در این پرونده‌ها باید نظر قاضی نیز خواسته شود.

وی با تأکید بر استقلال دستگاه قضائی و عدم وابستگی به نهادهای دیگر، گفت: البته می‌توان با حفظ حرمت و استقلال قوه، از امکانات دولت و حکومت نیز استفاده کرد.

اژه‌ای اضافه کرد: حجم زیاد کار برای یک قاضی نمی‌تواند استمرار داشته باشد، باید تلاش شود که کار آنان متعارف و متعادل شود که افزایش تعداد نیرو یکی از راهکارهای این مهم است.

وی با بیان این‌که هم‌اکنون شرایط افزایش نیرو در کشور فراهم نیست، خاطرنشان کرد: باید اقداماتی انجام داد تا کار کمتر شود و فرآیندهایی که نیروی انسانی می‌طلبد به نوعی کاهش یابد همچنین در این راستا باید از نهادهای مردمی استفاده بیشتری شود تا از فرسودگی نیروها جلوگیری شود.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر فروش اموال مازاد برای تأمین کسری بودجه، افزود: این مهم نیز باید زودتر تعیین تکلیف شود.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا