اخبار خراسان رضویاستانها > خراسان رضوی

عدم تبادل کالا در مرز شمتیغ خواف به دلیل مشکلات موجود در افغانستان است

مشهد- رسانه خراسان بزرگ- ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: به دلیل مشکلاتی که در آن سوی مرز برای ریل و ساختمان ایستگاه روزنک در افغانستان به وجود آمده است، فعلا امکان تبادل کالا به صورت ریل در مرز شمتیغ خواف وجود ندارد و این مرز غیرفعال است.

امید جهانخواه روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار رسانه خراسان بزرگ افزود: پارسال مرز ریلی شمتیغ در شهرستان خواف به عنوان مرز رسمی ایران با افغانستان به تصویب هیات وزیران رسید اما در همان زمان از سوی گمرک، ایرادات فنی و گمرکی به لحاظ نظارتهای گمرکی برای این مرز اعلام شد.

وی ادامه داد: با این حال در آن زمان ایستگاهی در خواف برای انجام حداقل تشریفات گمرکی به منظور تبادل کالا وجود داشت و متولیان راه آهن نیز در این راستا زحمات زیادی را متحمل شدند اما تحولات سیاسی در افغانستان همه چیز را دگرگون کرد.

ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: بخشی از مسیر ریلی راه آهن خواف – هرات که توسط افغانستانی ها ساخته شده بود و همچنین ایستگاهی که در روزنک افغانستان قرار داشت هم اکنون دچار آسیب شده و امکان تبادل ریلی کالا را حذف کرده است.

جهانخواه افزود: در سفرهایی که مسوولان خراسان رضوی به کابل و هرات داشتند احیای ایستگاه روزنک و مسیر ریلی خواف – هرات جزء پیگیریهای آنان بود و مقرر شد هیاتی متشکل از نمایندگان ۲ کشور موضوع خسارتهای وارده به این مسیر ریلی را بررسی کنند تا خسارتها رفع و مرز ریلی شمتیغ فعال شود.

وی ادامه داد: با این حال هم اینک هیچ تبادل کالایی در مرز شمتیغ انجام نمی شود که علت اصلی آن مشکلات به وجود آمده برای ریل و ساختمان ایستگاه روزنک در افغانستان است.

ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: چندی قبل طی بازدید کاظمی قمی، نماینده ویژه ریاست جمهوری از مرزهای ایران با افغانستان در سه استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان نحوه تبادل کالا با کشور افغانستان مورد بررسی قرار گرفت، در این میان بازدیدی نیز از مرز شمتیغ انجام شد و نماینده رییس جمهوری معضلات آن را از نزدیک مشاهده کرد.

گذرگاه گمرک مرزی “شمتیغ” بین ایران و افغانستان پارسال در شهرستان مرزی خواف واقع در جنوب شرقی خراسان رضوی گشایش یافت.

شمتیغ به عنوان گذرگاه رسمی گمرک مرزی در مسیر راه‌آهن خواف – هرات قرار دارد. 

مرکز شهرستان ۱۵۰ هزار نفری خواف در فاصله ۲۶۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

خواف از سمت شرق ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا