اخبار خراسان رضویخراسان رضوی

«طاغوت‌ستیزی» مهم‌ترین راهبرد ائمه در مقابله با ظلم


به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر یکشنبه در مراسم شهادت امام موسی کاظم (ع) که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت ایشان، اظهار کرد: سیره ائمه اطهار (ع) برای شیعیان و مسلمین حجت است و بر همین مبنا در مقابله با طاغوت و حکومت ناحق، انحراف و غصب خلافت به شیوه ائمه (ع) تمسک می‌جوید.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بر لزوم تقویت معرفت‌شناسی در جامعه شیعی تأکید کرد و ادامه داد: برخی به دنبال القای این قرائت نادرست از تاریخ هستند که حکام بنی‌امیه و بنی‌عباس صرفاً به خاطر دشمنی و عداوتی که با شجره طیبه امامت و ولایت داشته‌اند، ائمه اطهار (ع) را هدف ظلم و تعدی و جنایات خود قرار می‌دادند درحالی که سیمای زندگانی ائمه اطهار (ع) که آثار متعدد و متکثری از مظلومیت‌ها در آن دیده می‌شود، باید الگویی برای کسب معرفت شیعه باشد.

وی با بیان این‌که رنج‌ها و مظلومیت‌هایی که ائمه (ع) در طول تاریخ متحمل شده‌اند به واسطه مبارزه مستمر و مبنایی آنان با غاصبان خلافت و حکام ظلم بوده است، خاطرنشان کرد: درک فلسفه این مظلومیت‌ها نیاز به آگاهی نسبت به الگوی رفتاری خاص ائمه در مقابل طاغوت دارد که منجر به شکل‌گیری جریان تکلیف‌ساز در زندگی ما می‌شود.

آیت‌الله علم‌الهدی با با بیان این‌که خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید انبیا الهی در مسیر نبوت خود دو هدف و سیره اساسی داشته‌اند، گفت: هدف اول دعوت همگانی بشر به عبادت پروردگار و دوم، اجتناب از طاغوت بود.

وی افزود: توجه به این هدف انبیا مشخص می‌کند امور حکومت توسط طاغوت مغایر با عبادت و بندگی خداست و تمام مظالم، مفاسد و پریشانی‌هایی که در تاریخ بشریت وجود داشته به خاطر همین استیلای طاغوت بر امورات زندگی انسان است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر این‌که اصل طاغوت‌ستیزی، یک اصل ثابت در زندگی همه ائمه بوده است، اضافه کرد: پس از انحراف جریان رهبری امت از خط وحی، مقابله با طاغوت از سوی امامان معصوم به اقتضای زمان، شرایط سیاسی و شیوه جهت‌گیری حکام ظلم به روش‌های مختلفی صورت می‌گرفت.

وی گفت: ائمه احکام الهی و معارف دین را به‌گونه‌ای برای مردم تبیین می‌کردند که غیرقابل تحریف باشد و حتی پس از شهادت آنان نیز حاکمان طاغوت نتوانند این معارف را در جهت سوءبرداشت‌های خود به کار بگیرند؛ در کنار آن، در تبیین زمینه طاغوت ستیزی، این حقیقت به عموم مردم منتقل شد که جریان حاکم بر امت، مصداق حکومت دینی نیست تا بر این اساس، مردم مصادیق ظلم و ستم را با مفهوم حکومت اسلامی به خاطر نسپارند.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا