اخبار خراسان رضویفرهنگ و ادبفرهنگی

صنعت گردشگری مشهد لنگ توالت! گیر متکدی

امیرجابر، خبرنگار العالم

امیر جابر

خبرنگار العالم

به گزارش مشهدفوری، متن پیش‌رو یادداشت امیرجابر است:

در کنار هتل های 5 ستاره خیابان شیرازی و امام رضا متکدیانی با پوشش‌های متفاوت، در رده‌های سنی مختلف، در حال التماس و تضرع از گردشگران خارجی‌اند. برخی هم با فراگیری چند واژه عربی به خیالشان می‌توانند بیشتر تلکه کنند اما زهی خیال باطل.

زائر خلیجی به رسم رفتار اجتماعی در کشورش مایل است به پاکبانان، خدماتی‌ها و راننده‌ها انعام دهد تا به یک متکدی

بعد از دو سال وقفه، آذر و دی ماه امسال را می‌توان نقطه اوج ورود مسافران خارجی به مشهد دانست، به گونه‌ای که در این 2 ماه روزانه حدود 2 هزار نفر وارد مشهد شده‌اند . نگارنده در این فرصت زمانی با افرادی از فرانسه، استرالیا، هند، پاکستان، مصر، کویت، لبنان، عمان و عراق دیدار و مصاحبه‌هایی داشته و یک سوال مهم را از آنان پرسیده است، چالش بزرگ شما در مشهد چیست؟ پاسخ دو کلمه است توالت فرنگی و متکدیان!

در کوچه چهارباغ شیرازی، درست رو به روی هتل لوکسی که محل اقامت گردشگران خارجی است، صحنه‌ای از فقر عمومی به نمایش گذاشته می‌شود در آنجا موسسه خیریه‌ای است که هفته‌ای یکبار کمک‌های جمع آوری شده را به خانواده‌های نیازمند می‌رساند، در این صف طویل تشکیل شده برخی از افراد تا چشمشان به مسافر خارجی بیفتد با سماجتی بی مانند بلای جان گردشگر می‌شوند به گونه‌ای که زائران با زحمت فراوان خود را از وسط التماس‌های پیاپی آن‌ها خارج می‌کنند. این صحنه برای مسافری که بعد از 2 سال به ایران آمده چه تصویری از مشهد ارائه می‌دهد؟

آش آنقدر شور شده که حتی تولیت آستان قدس رضوی در جلسه ستاد نوروز 1401، از مسئولان مربوطه می‌خواهد که عزم خود را برای مقابله با تکدی گری فراهم سازند.

مشکل دومی که در مشهد همچنان گریبانگیر مسافران خارجی است معضل توالت عمومی است .خارج شدن مسافران خارجی از هتل برای گردش و و تفریح همانا و چالش بزرگ توالت همانا.

به جز زائران عراقی، اکثر زائران کشورهای عربی از توالت فرنگی استفاده می‌کنند اما تعداد توالت‌های فرنگی در مشهد هم ناچیز است و هم آلوده.حتی گفته می‌شود برخی از توریست‎‌ها، قرص‌هایی برای کنترل ادرار مصرف می‌کنند تا با این معضل جانفرسا مقابله کنند.

بخشی از رونق اقتصاد این شهر بزرگ وابسته به وجود گردشگران خارجی است این 2 مشکل تا زمانی که حل نشود، تاثیر مستقیمی بر کیفیت حضور مسافران خواهد گذاشت، و این کیفیت یعنی کم شدن روزهای حضور در مشهد، و محدود شدن رفت آمدها به هتل، حرم و اطراف آن.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا